Holandia: Projekt „eutanazji na życzenie” dla seniorów

Holandia rozważa przyjęcie „prawa do śmierci” dla 70-latków i starszych, którzy uważają, że ich życie już się spełniło. Tak radykalne upowszechnienie „prawa do śmierci na życzenie” przesunie wszelkie etyczno-moralne granice nawet w kraju, który zalegalizował eutanazję jako pierwszy na świecie.

Samobójstwo wspomagane byłoby dostępne dla seniorów na życzenie. Resort służby zdrowia zorganizowałby szkolenie dla nie-lekarzy (personel pielęgniarski, pracownicy socjalni), którzy mieliby prawo podać starszym ludziom śmiertelny koktajl. Osoby uczestniczące w kursie otrzymałyby specjalne certyfikaty.

Holenderski parlament przymierza się do rozpoczęcia debaty na temat samobójstwa wspomaganego osób starszych. Ponad 112 tys. Holendrów podpisało się od lutego pod propozycjami grupy „Z wolnej woli” (Uit Vrije Wil), walczącej o prawo seniorów do wspomaganego samobójstwa.

Holandia zalegalizowała eutanazję dla terminalnie chorych w 2002 r. Warunkiem dopuszczalności jest „cierpienie nie do zniesienia i brak medycznych możliwości ulgi w tym cierpieniu”, co muszą potwierdzić dwaj niezależni lekarze. Nowa propozycja znacznie rozszerzy krąg osób, które będą mogły zażądać śmierci dla siebie.

Zwolennicy nowelizacji uważają, że nowe warunki dopuszczalności eutanazji oferują możliwość godnej śmierci dla starszych osób, które po prostu chcą już zrezygnować z życia. Nowe prawo uchroni seniorów przed koniecznością wyboru brutalnych metod samobójczych i agonią w samotności.

W grupie „upoważnionych do samobójstwa wspomaganego” legislatorzy widzą „wdowy i wdowców pogrążonych w głębokim smutku, osoby pozbawione sił do zmierzenia się z trudami zaawansowanej starości oraz ludzi zdecydowanych na spotkanie ze śmiercią na własnych warunkach”.

Krytycy nowelizacji podkreślają, że istnieje nazbyt duże prawdopodobieństwo, iż osoby starsze będą wybierać śmierć pod presją pozbawionych skrupułów krewnych.

Królewskie Holenderskie Towarzystwo Medyczne – które gra kluczową rolę we wspieraniu krajowego prawa do eutanazji – tym razem obawia się, że pacjenci lub ich bliscy mogliby wykorzystać nowe rozwiązania prawne jako sposób na wyłączenie lekarzy z postępowania decyzyjnego w sprawie zadania śmierci.

[Za: „Daily Mail” – 10.03.2010 r. via SPUC – 10.03.2010 r.]

Za: HLI-Polska | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1307 | Eutanazja na życzenie dla seniorów

Skip to content