„Wyborcza” protestuje przeciwko wystawie pokazującej m.in., kto pił wódkę z Kiszczakiem

Aktualizacja: 2010-03-15 7:52 am

Okrągły Stół, wielki sukces i upadek komunizmu, czy może hańba i zaprzepaszczenie ideałów „Solidarności”? To pytanie nasuwa się po obejrzeniu ekspozycji poświęconej Solidarności Walczącej pokazywanej w poznańskich szkołach. Wystawą zainteresowała się nawet skrajnie lewicowa „Gazeta Wyborcza”.


Wódeczką raczą się  Michnik, Wałęsa i Kiszczak.

Wódeczką raczą się Michnik, Wałęsa i Kiszczak.

W ciągu niemal roku wystawę pokazywano w 20 szkołach. – Jest rok historii najnowszej i na lekcjach historii są prowadzone dyskusje o tym, co się z nią wiąże. Wystawa jest jej elementem – tłumaczy „Rzeczpospolitej” rzecznik Kuratorium Oświaty w Poznaniu Dorota Śliwińska.

Inaczej uważa dziennik kierowany przez kontrowersyjnego publicystę Adama Michnika. „Wystawa dyskredytująca Okrągły Stół krąży po liceach” – brzmi tytuł artykułu w gazecie. Wyraźnie nawiązuje do czołówki “Gazety Wyborczej” ze stycznia 2005 roku (“Ubecka lista krąży po Polsce”), gdy ujawniono tzw. listę Wildsteina, a więc wykaz zasobów Instytutu Pamięci Narodowej.

Według “Gazety Wyborczej”, na ekspozycję doniósł jeden z uczniów X LO w Poznaniu, gdzie ostatnio była pokazywana wystawa o powstałej we Wrocławiu, jednej z większych antykomunistycznych organizacji w krajach bloku wschodniego.

Co spowodowało, że „Wyborcza” bije na alarm? Obok zdjęć z demonstracji SW znalazły się też ilustracje ze spotkania w Magdalence. M.in. to na którym naczelny „Gazety” Adam Michnik wznosi toast razem z Lechem Wałęsą i Tadeuszem Mazowieckim w towarzystwie Czesława Kiszczaka i Aleksandra Kwaśniewskiego.

– Dyskutujemy na lekcjach i podajemy, że część społeczeństwa uważa Okrągły Stół za ponadczasowy kompromis, ale część, iż była to zdrada równa Targowicy – wyjaśnia historyk z X LO Rafał Wawrzynowski.

mm/Rzeczpospolita

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19383 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]