Aktualizacja strony została wstrzymana

Zakłady General Motors w Bielsko-Białej: Związkowe flagi usuwane z fabryki Fiata

(02.04) Nasila się konflikt w należącej do Fiata bielskiej fabryce GM Powertrain. Jak informują związkowcy z „Solidarności”, kierownictwo firmy zdecydowało o usunięciu z terenu zakładu wszelkich związkowych emblematów.

Jak mówi Wanda Stróżyk, szefowa „S” w spółkach wchodzących w skład koncernu Fiata, pomysł wyszedł od prezesa GM Powertrain Maurizio Emo. – Z terenu zakładu usunięto w nocy wszystkie flagi „Solidarności”. Co więcej, kierownicy dostali polecenie, by z biur i hal fabryki zniknęły przedmioty z logiem naszego związku – znaczki, kalendarze. Czujemy się trochę jak w 1981 roku, kiedy dla komisarzy stanu wojennego wszystko, co kojarzyło się z „Solidarnością” było niebezpieczne.

Wanda Stróżyk podkreśla, że te wydarzenia są bardziej skandaliczne, jeśli zestawi się je z oficjalnymi wypowiedziami przedstawicieli koncernu o ich rzekomym szacunku dla „Solidarności”. – W głośnej ostatnio reklamie korporacyjnej Fiata nasz związek prezentowany jest jako powód do dumy dla Polski. Liczyliśmy, że to pozytywny sygnał ze strony dyrekcji, że możemy się porozumieć. Po tym, co stało się dziś widać jednak, jaki jest prawdziwy stosunek kierownictwa koncernu do „Solidarności” – oburza się przewodnicząca związku w Fiacie. I zapowiada, że związkowcy nie pozwolą na pomiatanie solidarnościowymi emblematami. – Jeszcze dziś oflagowana zostanie cała fabryka.

Związkowcy sprawę zamierzają również poruszyć podczas kolejnej tury negocjacji płacowych, które mają się dziś rozpocząć o godz. 13. W trwającym od kilku miesięcy konflikcie płacowym w GW Powertrain Solidarność” domaga się 1000 zł podwyżki dla wszystkich zatrudnionych w dwóch ratach. Zarząd proponuje 700 zł, ale rozłożone na trzy raty – ostatnia w lutym 2009 r.

Wojciech Gumułka

Za: solidarnosc.org

 

Skip to content