Pierwsze skutki ratyfikacji Traktatu: dołożymy się do gazociągu bałtyckiego!

Aktualizacja: 2008-04-8 12:16 pm

Strzeliliśmy sobie w kolano. Ratyfikując traktat lizboński, Polska zgodziła się na to, by rosyjsko-niemiecki gazociąg bałtycki mógł łatwo zaciągać kredyty w Europejskim Banku Inwestycyjnym – pisze… “Gazeta Wyborcza”! Będziemy więc musieli liczyć się z możliwością, że jako udziałowcy tego banku, chcąc nie chcąc, sfinansujemy rurę, którą Warszawa uważa za szkodliwą dla Polski.

Według “Gazety Wyborczej”, przez ratyfikację traktatu lizbońskiego zmienił się statut Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ostatnio jego ofertą dziwnie interesuje się rosyjsko-niemieckie konsorcjum Nord Streem. Dlaczego? Przed ratyfikacją EBI nie mógł udzielić firmie Nord Streem kredytu na budowę gazociągu po dnie Bałtyku. Potrzebna była do tego zgoda wszystkich członków Unii. Jeśli traktat zaakceptują pozostałe kraje Wspólnoty, zgoda nie będzie wymagana.

Nowy statut EBI mówi, że sprzeciw takich krajów jak Polska czy Łotwa i Estonia (kraje bałtyckie też sprzeciwiają się budowie gazociągu) nie będzie miały żadnego znaczenia jeśli Nord Streem złoży wniosek kredytowy. A to dlatego, że wydanie decyzji o kredytowaniu inwestycji poza obszarem Unii będzie wymagało zgody jedynie 18 krajów. Będą one musiały reprezentować 68 procent udziałów w EBI. Tymczasem – jak1 podkreśla “Gazeta Wyborcza” – tylko Niemcy, Francja, Włochy, Holandia i Dania (czyli unijne kraje, które są zaangażowane w budowę gazociągu) mają aż 55 proc. akcji EBI.

To że Nord Streem będzie chciał wziąć kredyt w EBI jest niemal pewne. Kredyty tej instytucji są tanie, a bank łaskawym okiem patrzy na trudności finansowe inwestora. Tymczasem trudności jest coraz więcej.

Nord Streem narzeka, że koszt budowy gazociągu ciągle wzrasta. Technologia okazała się dwa razy droższa niż przewidywano dwa lata temu. Nie zniechęca to jednak rosyjskiego Gazpromu, który jest głównym udziałowcem Nord Streem. Koncern w ogóle nie chce rozmawiać z Warszawą o budowie znacznie tańszej, bo lądowej nitki biegnącej przez terytorium Polski.

Za: Najwyższy Czas!

 

POLECAMY:

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1935 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]