Sąd uniewinnił Nieznalską i oskarżył dziennikarzy o obrazę uczuć religijnych

Aktualizacja: 2010-03-11 1:13 pm

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił prawomocnie Dorotę Nieznalską, oskarżoną o obrazę uczuć religijnych. W swoim “dziele” przedstawiła ona męskie genitalia na krzyżu. – To media w istotny sposób przyczyniły się do poczucia zaistnienia obrazy uczuć religijnych przez pokrzywdzonych – tłumaczyła sędzia Teresa Bertrand.

– Włączenie odbiornika telewizyjnego i zapoznanie się z materiałem informacyjnym różnych stacji nie jest tym samym aktem, co pójście na wystawę, o której wiadomo było, że jest kontrowersyjna – wyjaśniła sędzia Bertrand. W uzasadnieniu wyroku powiedziała, że żadna z pokrzywdzonych osób nie widziała w całości “dzieła” Nieznalskiej i wiedziała o niej wyłącznie z relacji telewizyjnych.

Sędzia Bertrand uważa, że sprawa Nieznalskiej powinna być dla mediów i widzów ostrzeżeniem. – Mamy tu bowiem do czynienia z wyrazistym przykładem tabloidyzacji i jej możliwych negatywnych konsekwencji – zaznaczyła.

We fragmencie instalacji “Pasja”, wystawianej na przełomie 2001 i 2002 r., Nieznalska umieściła na krzyżu fotografię męskich genitaliów. Do skandalu doszło już po zamknięciu ekspozycji w gdańskiej galerii “Wyspa”, kiedy dwoje pomorskich posłów Ligi Polskich Rodzin i kilku sympatyków ugrupowania chciało zobaczyć instalację (wcześniej widzieli ją w telewizji TVN). Po doniesieniu złożonym najpierw przez osobę prywatną, a później przez parlamentarzystów, sprawą zajęła się prokuratura.

Komentując wyrok sądu, prokurator Zbigniew Owsiany powiedział dziennikarzom, że nie wyklucza złożenia kasacji do Sądu Najwyższego.

MaRo/Rp.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19279 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]