Aktualizacja strony została wstrzymana

UE pozwoliła na używanie komórek w samolotach

Już wkrótce będzie można rozmawiać przez telefony komórkowe podczas lotu samolotem na terenie całej Unii. Komisja Europejska przyjęła przepisy pozwalające na uruchomienie tej usługi.

Rozmowy podczas lotu będą możliwe, dzięki podłączeniu telefonów komórkowych pasażerów do pokładowej sieci, która z kolei będzie łączyć się z ziemią przez satelitę. Bruksela ujednoliciła wymogi techniczne, które będzie musiała spełniać sieć i ustaliła warunki dotyczące udzielania zezwoleń na korzystanie z komórek w samolocie.

Krajowe zezwolenia wydawane poszczególnym liniom lotniczym będą uznawane na terenie całej Unii. Oczywiście taka usługa, to dodatkowe koszty – przyznał rzecznik Komisji Europejskiej Martin Selmayr. „Jak wielkie one będą – to ustali konkurencja na rynku. Im więcej linii lotniczych i operatorów komórkowych udostępni taką usługę, tym niższe będą ceny dla konsumentów” – dodał.

Ze względów bezpieczeństwa, rozmowa telefoniczna będzie możliwa po osiągnięciu przez samolot wysokości przelotowej. System będzie wyłączony podczas startu i lądowania, a także podczas turbulencji.
 
IAR/GJ

Za: prawy.pl

 

(Podkreślenia w tekście pochodzą od Redakcji BIBUŁY – porównaj tekst poniżej)

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Skip to content