O. Gumpel: „Jestem bardzo przeciwny pospiesznej beatyfikacji Jana Pawła II”

O. Peter Gumpel, który od 50 lat zasiada w ww. Kongregacji i jest m.in. relatorem w procesie beatyfikacyjnym papieża Piusa XII wypowiedział w wywiadzie dla Die Welt mniej więcej takie słowa:

Jestem bardzo przeciwny pospiesznej beatyfikacji Jana Pawła II. Gdy byłem studentem, mówiono mi, że napisanie naukowej biografii jest możliwe dopiero po 40, 50 latach. W tym przypadku chce się szybko wydać opinię o papieżu, który rządził 27 lat. Co do tego jestem osobiście sceptyczny. No ale kto powie NIE w tej sprawie – to wymaga dziś od sędziego dużej odwagi. Mamy do czynienia z nadmiernym zachwytem i trzeba być co do tego bardzo ostrożnym.”

O. Gumpel w wywiadzie wyraża swoje osobiste przekonanie, że Jan Paweł II był człowiekiem uduchowionym, jednakże sądzi jednocześnie, że cały proces nie przebiega prawidłowo – dotyczy to szczególnie jego początków – w pierwszych dniach po śmierci. Żądania kanonizacji nie były wtedy spontaniczne, ale organizowane, co podobno spotkało się z ostrym potępieniem na konklawe.

Źródło informacji: http://kontrrewolucja.bnx.pl/profile.php?lookup=1

Za: Rzymski katolik

Skip to content