Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael sprawdza gotowość bojową

IZRAEL – Izrael rozpoczął w niedzielę (06.04) ogólnonarodowe ćwiczenia bezpieczeństwa, mające na celu sprawdzenie zdolności do działania w sytuacjach kryzysowych. Zdaniem mediów, pięciodniowe manewry są największymi i najbardziej znaczącymi w historii Izraela od czasu wojny z Libanem.

Manewry obejmują szeroką skalę działalności narodowej. Dotyczą nie tylko mobilizacji armii, ale także lokalnych władz, służby zdrowia oraz sektora oświaty. Władze izraelskie w dużym stopniu korzystają z doświadczenia zdobytego w czasie wojny z Libanem w 2006 roku.

Ćwiczenia obejmują symulacje antykryzysowe, bombardowania, ataki rakietowe i operacje z użyciem broni chemicznej i biologicznej. Także w szkołach przeprowadzane są instruktarze jak zachowywać się w przypadku powstania niebezpieczeństwa. Mają one na celu przetestowanie syren alarmowych, zabezpieczenia przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi oraz wszelkimi kryzysami.

Izraelski rząd zamierza zwoływać specjalne posiedzenia dotyczące spraw politycznych i bezpieczeństwa jako część kampanii nadzwyczajnej. Rozpoczęcia kampanii ćwiczeniowej zaniepokoiło kraje arabskie regionu, a także Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie. Libańska armia bije na alarm z uwagi na prowadzone przez Izrael działania. Także Syria wyraziła swoje obawy przed wkroczeniem wojsk izraelskich na jej terytorium, ze względu na zauważone ruchy wojsk przy południowej granicy.

Premier Izraela, Ehud Olmert, poinformował jednakże w niedzielę (06.04), że rozpoczęte ćwiczenia nie są skierowane przeciw komukolwiek. – Nasze działania nie są prowokacją, ani atakiem, jak odczytuje to rząd w Damaszku – powtarzał kilkakrotnie w czasie swojej wypowiedzi Olmert. Oświadczył również, że Izrael nie szuka agresywnych konfrontacji na północy. – Naszym interesem jest zakończenie negocjacji pokojowych sukcesem. Syria zna nasze oczekiwania, a my znamy jej żądania. Nie chcemy spowodować pogorszenia stosunków. Jeżeli warunki zostaną zrealizowane, nie zmarnujemy tej okazji do przywrócenia pozytywnych relacji. Naturalne jest, że zmierzamy do ustanowienia pokoju – poinformował Olmert.

Izraelskie ćwiczenia bezpieczeństwa zakończą się 10 kwietnia.

Opracowanie: Marcin Rutowicz
Na podstawie: english.aljazeera.net, jpost.com, iht.com
Źródło: Portal Spraw Zagranicznych

Za: Wolne Media

 

Skip to content