Tczewska policja na tropie wrogów Armii Czerwonej

Aktualizacja: 2010-03-8 3:45 pm

W styczniu nieznani sprawcy umieścili na pomniku żołnierzy Armii Czerwonej w Tczewie napis „17.09.1939. Pamiętamy”, zamazali także słowo „bohaterom” na tablicy pamiątkowej. Policja wyznaczyła nagrodę 1000 zł za wskazanie sprawców.


To posunięcie zasugerowała im miejscowa radna Lewicy, Gertruda Pierzynowska. – Ci ludzie dopuścili się karygodnego czynu. To, że pomnik ma czerwoną gwiazdę i dla wielu nie pasuje on do wolnej Polski, bo kojarzy się im z symbolem zniewolenia przez Sowietów, wcale nie zwalnia nas z odpowiedzialności o dbanie miejsc spoczynku żołnierzy – powiedziała „Dziennikowi Bałtyckiemu”. Oprócz miejscowego SLD protestowały też ambasady Rosji i Białorusi.

Podobno nie jest to zwyczajny monument – według władz miasta spoczywa pod nim 469 żołnierzy Armii Czerwonej. Zdaniem obrońców pomnika graffiti jest nie tylko wandalizmem, ale także beszczeszczeniem pamięci o poległych. Co ciekawe, nie ma jednak na to ostatecznych dowodów. Jednym z nich ma być „Paszport grobu” z 1948 roku, który powstał w trakcie działań ekshumacyjnych.

sks/Dziennik Bałtycki

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19180 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]