Aktualizacja strony została wstrzymana

Kontrowersje ws. wyróżnienia dla arcybiskupa Wielgusa

Wyróżnienie Towarzystwa Naukowego KUL dla księdza arcybiskupa Stanisława Wielgusa budzi wiele kontrowersji. Dziś były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbierze nagrodę imienia Księdza Idziego Radziszewskiego za 2007 rok. Jest ona przyznawana za „wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego”.

Dość ostry wpis w tej sprawie zamieścił na blogu ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski. „Moje zdziwienie polega na tym, że nagroda ta jest tylko dla Jego Ekscelencji, a nie dla oficerów Służby Bezpieczeństwa, którzy go przez wiele lat prowadzili. Ich zasługi na tym polu są przecież nieocenione” – napisał ksiądz Isakowicz- Zaleski.

W rozmowei z Polskim Radiem Lublin duchowny zapewnił, że w żaden spsoób nie chce negować dorobku naukowego arcybiskupa Wielgusa. Podkreślił natomiast, że to właśnie w 2007 roku, za który hierarcha dostaje nagrodę, doszło do ujawnienia informacji na temat jego współpracy ze służbą bezpieczeństwa. A to – jak zaznacza ksiądz Isakowicz-Zaleski – nie jest informacja wyssana z palca, gdyż została ona potwierdzona przez komisję kościelną. Duchowny przypomniał również, że w tej sprawie arcybiskup Wielgus kilkakrotnie mówił nieprawdę, zaprzeczając, iż doszło do jego współpracy z SB.

Prezes Towarzystwa Naukowego KUL ksiądz profesor Augustyn Eckmann pytany o uzasadnienie decyzji o przyznaniu nagrody arcybiskupowi Wielgusowi powiedział, że Towarzystwo Naukowe KUL zajmuje się dorobkiem naukowym, a nie polityką.
Uroczyste wręczenie nagrody ma się odbyć w Auli imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego o godzinie 16. 

IAR/GJ

Za: prawy.pl

 


 

KUL o przyznaniu nagrody dla arcybiskupa Wielgusa

Katolicki Uniwersytet Lubelski wyjaśnia kontrowersje wokół nagrody dla księdza arcybiskupa Stanisława Wielgusa.

Duchowny odbierze dziś nagrodę przyznaną mu przez Towarzystwo Naukowe KUL za „wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego”.

Prezes Towarzystwa, ksiądz profesor Augustyn Eckmann, wyjaśnia, że wyróżnienie przyznane arcybiskupowi Wielgusowi jest nie za 2007 rok, ale za 2006. Decyzja o uhonorowaniu duchownego zapadła zanim na jaw wyszła sprawa jego współpracy ze służbami bezpieczeństwa. Ksiądz Eckmann dodaje, że Towarzystwo postanowiło nie wręczać nagrody w terminie, tylko rok później – czyli w 2008 roku.

Nagroda imienia Księdza Idziego Radziszewskiego przyznawana jest za dorobek naukowy. Prezes Towarzystwa Naukowego podkreśla, że nie zajmuje się ono polityką.

Wyróżnieni budzi kontrowersje. Swoje zdziwienie publicznie wyrazili między innymi ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski i rektor Wyższej Szkoły Europejskiej imienia księdza Józefa Tischnera, senator Jarosław Gowin.

Uroczyste wręczenie nagrody zaplanowano na godzinę 16 w Auli imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego w siedzibie KUL.

IAR/GJ

Za: PiotrSkarga.pl

 


 

.