Buzek ukarał Farage’a za obrażenie “prezydenta Europy”

Aktualizacja: 2010-03-3 12:45 pm

Jerzy Buzek ukarał uniosceptycznego brytyjskiego europosła Nigela Farage’a odebraniem 10-dniowego uposażenia, czyli sumy ok 2700 euro, za to, że o przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanie van Rompuyu powiedział m.in., że ma “charyzmę mokrego mopa”.

– Pan Farage ma prawo nie zgadzać się z polityką czy instytucjami Unii, ale nie może osobiście atakować naszych gości w Parlamencie Europejskim, lub krajów, z których pochodzą – uzasadnił karę pzewodniczący PE, Jerzy Buzek. – Jego zachowanie względem pana Rompuya było nie na miejscu, nieparlamentarne i naruszało godność izby – dodał polityk PO.

Lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) zwrócił uwagę na fakt, iż przed powołaniem na nowe stanowisko, van Rompuy był w Europie postacią kompletnie nieznaną. – Mogę mówić w imieniu większości Brytyjczyków, że nie znamy Ciebie, nie chcemy ciebie i im szybciej wylecisz ze swojego stanowiska, tym lepiej – stwierdził polityk.

Innym kontrowersyjnym elementem wypowiedzi Brytyjczyka było stwierdzenie, że Belg ma „charyzmę mokrego mopa”. Dodał też, że stworzenie z UE jednego państwa się nie uda, czego dowodem może być, zdaniem Farage’a, sztuczny twór, jakim jest Belgia, która także może rozpaść się na Walonię i Flandrię. Uniosceptyk zamierza odwołać się od kary.

sks/The Guardian

Zobacz i posłuchaj wypowiedzi, która może kosztować Farage’a 2700 euro:

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18980 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]