Pracowała w IPN, a wcześniej dla SB

Pracownica kadr w centrali Instytutu Pamięci Narodowej Irena G., nie przyznała się w oświadczeniu lustracyjnym, że była kontaktem operacyjnym SB. IPN skierował w jej sprawie wniosek do sądu.

– W archiwach Instytutu zachowała się teczka kontaktu operacyjnego o pseudonimie Iwona, która dotyczy Ireny G. – mówi „Rzeczpospolitej” naczelnik Biura Lustracyjnego prokurator Jarosław Skrok.

Kontakt operacyjny (KO) to kategoria oznaczająca współpracę z SB na zasadach mniej formalnych, niż w przypadku tajnego współpracownika (TW).

Z teczki KO „Iwona” wynika, że od kwietnia 1987 do grudnia 1989 r. była ona współpracownikiem Wydziału X Biura „B” MSW. Biuro to było jedną z najbardziej rozbudowanych struktur SB. Zajmowało się tzw. obserwacją, czyli śledzeniem podejrzanych i zbieraniem o nich informacji np. od sąsiadów. KO „Iwona” pracowała wówczas w Urzędzie Dzielnicy Warszawa Praga-Północ.

Za kłamstwo lustracyjne, czyli podanie w oświadczeniu nieprawdy o swoich kontaktach z SB, grozi jej utrata prawa kandydowania do parlamentu oraz zakaz sprawowania funkcji publicznych od trzech do dziesięciu lat. Ireną G. nie pracuje już w Instytucie Pamięci Narodowej.

MaRo/Rp.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/pracowala_w_ipn_a_wczesniej_dla_sb

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content