Ambasador Polski w Izraelu: Umowa w/s roszczeń majątkowych jeszcze w tym roku

Aktualizacja: 2008-04-1 6:26 pm

Agnieszka Magdziak-Miszewska, ambasador Polski w Izraelu, oswiadczyła miejscowym dziennikarzom, że rząd polski chce sfinalizować sprawę zwrotu majątków zagrabionych Żydom przez nazistów w czasie II wojny światowej, do konca 2008 roku.  Według projektu ustawy zapewni się 20% rekompensatę dla byłych właścicieli, zarówno Żydow jak i nie-Żydów, których własność została skonfiskowana w czasie II wojny światowej.

Według ocen strony polskiej, około jedna piąta wszystkich konfiskacji dotyczyła Żydów.

Magdziak-Miszewska stwierdziła, że zarówno ze względów historycznych, jak i ekonomicznych, ta sprawa jest ważna dla Polski: “Zakończenie całej sprawy leży w interesie Polski, zarówno z punktu widzenia realnych gospodarczych interesów, jak i moralnego poczucia sprawiedliwości.”  Pani ambasador ujawniła, że obecnie rząd polski rozważa możliwość zwiększeniza rekompensaty. Według grupy ekspertów, cała wartość majątków skonfiskowanych w czasie II wojny światowej sięga 21-24 miliardów dolarów amerykańskich.

(Tłumaczył i nadesłał Stan Sas)

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1892 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]