Aktualizacja strony została wstrzymana

Tylko 56 sprawiedliwych…

Sejm opowiedział się za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego. “Za” głosowało 384 posłów, przeciw było 56, 12 osób wstrzymało się od głosu. Jutro głosowanie w Senacie. Swoją poprawkę do projektu ustawy zdecydował się wycofać klub Prawa i Sprawiedliwości. Swój projekt ustawy wycofał także prezydent Lech Kaczyński. Parlament poparł za to uchwałę towarzyszącą ratyfikacji, zgodnie z którą ewentualne odstąpienie od protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych…

…oraz od kompromisu z Joaniny wymagałoby ustawy popartej zarówno w Sejmie, jak i w Senacie większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz senatorów lub zgody wyrażonej w referendum. Za uchwałą głosowało 353 posłów, przy 54 głosach przeciw i 44 wstrzymujących się od głosu.

Głosowania poprzedziły wystąpienia premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obaj jednoznacznie opowiedzieli się za Traktatem.

– Jestem przekonany, że poparcie dla Traktatu przekroczy w tej izbie partyjne podziały – mówił z mównicy sejmowej prezydent Lech Kaczyński. Donald Tusk wyraził słowa uznania pod adresem głowy państwa, za pomoc w “osiągnięciu kompromisu”.

Tusk dziękuje prezydentowi i opozycji

Losy głosowania ważyły się do samego końca. Klub Prawa i Sprawiedliwości uzależniał swoją decyzję w sprawie poparcia dla Traktatu od wystąpienia Donalda Tuska. Oczekiwał w nim jednoznacznego poparcia dla towarzyszącej ustawie uchwały.

– Być może namiętności nam nie pozwoliły – zastanawiał się Tusk zachęcając do głosowania za Traktatem – ale może za mało mówiliśmy o tym, ile Polska korzysta z tego, co wynegocjowali poprzednicy.

– Podczas dyskusji ktoś dowcipnie powiedział, że alternatywą dla ratyfikacji Traktatu przez sejm może być referendum – przypomniał premier z mównicy sejmowej – i zaproponował formułę pytania: ‘czy jesteś za przyjęciem Traktatu Lizbońskiego, wynegocjowanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i rząd Jarosława Kaczyńskiego, podpisanego przez rząd Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka, popierany przez będącą w opozycji lewicę’. Takie pytanie zadajemy też sobie i dziś.

Prezydent: traktat to solidny fundament

Po premierze na mównicę wyszedł prezydent Lech Kaczyński. “Jestem przekonany, że poparcie dla Traktatu przekroczy w tej izbie partyjne podziały” – powiedział. “Zachęcam do głosowania za Traktatem. To solidny fundament” – dodał.

Prezydent zauważył też, że cieszy go potwierdzenie przez Donalda Tuska przyłączenia się Polski do Protokołu Brytyjskiego. Osobne podziękowania przeznaczył dla liderów europejskich krajów, którzy, według niego, “wykazali szacunek i zrozumienie dla naszego, polskiego punktu widzenia”.

– Niedobry dzień został wybrany na fundamentalne decyzje dla polskiego społeczeństwa. Czy wiedzą państwo, że w tradycji chrześcijańskiej 1 kwietnia, to dzień urodzin Judasza? Czy nie ma w tym jakiejś symboliki? – pytała inna posłanka PiS – Anna Sobecka.

– Mam nadzieję, że 1 kwietnia jest bardziej znany jako prima aprilis – odpowiedział marszałek Sejmu.

– Czy państwo mają świadomość, że to, co się dzisiaj dzieje na tej sali, to jest współczesna Targowica? – pytała Krystyna Grabicka z PiS. – Czy państwo wiedzą, jaki był koniec zdrajcy Judasza? Obwiesił się!

Za: www.rp.pl

 

Skip to content