Grecja: 14 miesięcy dla prawnika i dziennikarza za “negowanie Holokaustu”

Aktualizacja: 2008-04-1 12:06 pm

Constantine (Kostas) Plevris, grecki prawnik, pisarz i dziennikarz telewizyjny skazany został na 14 miesięcy więzienia z zawieszeniem za “negowanie Holokaustu”.

Sąd w Atenach wydał wyrok po 4-dniowej rozprawie uznając winnym Plevrisa “podżegania do nienawiści”. Plevris jest autorem 1400-stronicowej książki pt “Cała prawda o Żydach” (“Jews: the Whole Truth”), w której – jak pisze izraelska agencja informacyjna JTA – “znajdują się zdania obraźliwe dla Żydów”. Plevris określa natomiast swoją książkę jako “naukowo udokumentowaną rozprawę”. Siebie samego określa następująco: “Deklaruję się jako nazista, faszyta, rasista, antydemokrata i antysemita. Żydzi są śmiertelnymi wrogami i zasługują na pluton egzekucyjny.”

W momencie publikacji książki, w maju 2006 roku, grecki oddział “Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka”, organizacji określanej siebie jako “niezależna organizacja obywatelska”, natychmiast złożył zawiadomienie do prokuratury. Skargę wniosły również antynazistowskie organizacje w Grecji oraz działająca w Grecji żydowska organizacja Central Board of Jews of Greece. Proces Plevrisa był pierwszym w Grecji tego typu procesem od chwili wprowadzenia w 1979 roku nowego “antydyskryminacyjnego” prawa.

Moses Costantinis, prezydent Central Board of Jews of Greece wyraził zadowolenie z wyroku nazywając go “historycznym” i powiedział: “Dziękujemy greckiemu systemowi sprawiedliwości za jego godną postawę i za pokazanie, że rzeczywiście żyjemy w demokratycznym społeczeństwie”.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1890 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]