Aktualizacja strony została wstrzymana

Grecja: 14 miesięcy dla prawnika i dziennikarza za „negowanie Holokaustu”

Constantine (Kostas) Plevris, grecki prawnik, pisarz i dziennikarz telewizyjny skazany został na 14 miesięcy więzienia z zawieszeniem za „negowanie Holokaustu”.

Sąd w Atenach wydał wyrok po 4-dniowej rozprawie uznając winnym Plevrisa „podżegania do nienawiści”. Plevris jest autorem 1400-stronicowej książki pt „Cała prawda o Żydach” („Jews: the Whole Truth”), w której – jak pisze izraelska agencja informacyjna JTA – „znajdują się zdania obraźliwe dla Żydów”. Plevris określa natomiast swoją książkę jako „naukowo udokumentowaną rozprawę”. Siebie samego określa następująco: „Deklaruję się jako nazista, faszyta, rasista, antydemokrata i antysemita. Żydzi są śmiertelnymi wrogami i zasługują na pluton egzekucyjny.”

W momencie publikacji książki, w maju 2006 roku, grecki oddział „Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka”, organizacji określanej siebie jako „niezależna organizacja obywatelska”, natychmiast złożył zawiadomienie do prokuratury. Skargę wniosły również antynazistowskie organizacje w Grecji oraz działająca w Grecji żydowska organizacja Central Board of Jews of Greece. Proces Plevrisa był pierwszym w Grecji tego typu procesem od chwili wprowadzenia w 1979 roku nowego „antydyskryminacyjnego” prawa.

Moses Costantinis, prezydent Central Board of Jews of Greece wyraził zadowolenie z wyroku nazywając go „historycznym” i powiedział: „Dziękujemy greckiemu systemowi sprawiedliwości za jego godną postawę i za pokazanie, że rzeczywiście żyjemy w demokratycznym społeczeństwie”.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content