Muzułmanin zawinił – palą kościoły

Wściekły tłum zaatakował należące do chrześcijan domy, spalono osiem kościołów a kilka osób zostało rannych w północno-nigeryjskim mieście Kazaure. Zamieszki te w żaden sposób nie zostały sprowokowane przez chrześcijan, stali się oni ofiarami sprzeczki między dwoma muzułmaninami – oficerem policji i kierowcą samochodu. Zajście które stało się przyczyną wybuchu miało miejsce 21 lutego. Muzułmański policjant próbował zatrzymać kierowcę samochodu, łamiacego przepisy, który jak się póxniej okazało także był muzułmaninem. Kiedy ten nie chciał się zatrzymać, został dogoniony przez policjanta i siłą wyciągnięty z samochodu. Siła musiała byc rzeczywiście duża, skoro niesforny kierowca zmarł po przewiezieniu do szpitala. Przedstawiciel społeczności chrzescijańskiej w Kazaure, Jonathan Racho, zwraca uwagę że żaden z dwóch uczestników spięcia nie miał nic wspólnego z chrześcijaństwem. Mimo to na nich skupiła się wściekłość tłumu.

Początkowo tłum próbował atakować posterunek policji, kiedy nie mogli tego osiągnąć ruszyli w miasto, gdzie spalili kilka chrześcijańskich kościołów i sklepów. Racho uważa, że w ostatnim czasie często dochodzi do napaści na wyznawców Chrystusa w Nigerii. W niedawnych zamieszkach w San Jose zginęło ponad 300 osób. Zazwyczaj jednak do ich wybuchu potrzebny był choćby najmniejszy impuls, ze strony chrześcijan, tym razem tak nie było.

Według Jonathana Racho, ataki te będą kontynuowane ze względu na klimat polityczny w Nigerii.
W północnej Nigerii wszyscy urzędnicy państwowi są muzułmanami a obowiązuje prawo szarii, mające między innymi na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa. Nigeryjski rząd jak dotąd nie odpowiedział na prośby o komentarz do tej historii.
Warto zaznaczyć, ze w ubiegłym roku po raz pierwszy amerykański Departament Stanu, uznał Nigerię za „Kraj szczególnej troski” z uwagi na poważne naruszenia wolności religijnej.

konserwa – na podstawie WorldNetDaily

Za: KonserVat | http://www.konservat.cba.pl/art.php?art=0550&path=arty2010

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content