Nowy (stary) niemiecki wynalazek: Prosta maszyna do samobójstw i eutanazji

Aktualizacja: 2008-03-31 12:16 pm

Dr Roger Kusch, niemiecki polityk i prawnik, zaprezentowal pierwszą w Europie maszynę do dokonywania samobójstw, reklamowaną przez twórcę jako “akt miłości chrześcijańskiej”.

Pomalowna na zielono, wielkości pudełka od butów maszyna, zaprojektowana została jako proste urządzenie, które po spełnieniu swojej funkcji, będzie mogło być wypożyczone innej osobie. “Naciśnij jeden przycisk i po kilku sekundach nadejdzie śmierć” – dr Kusch tłumaczy prostotę działania maszyny. Zasada rzeczywiście jest prosta: po włączeniu urządzenia i naciśnięciu przycisku, igłą wbitą w żylę delikwenta wprowadzony jest śmiertelny chlorek potasu, związek używany do przeprowadzania wyroków śmierci np. w amerykańskich więzieniach.

Celem zaprezentowania maszyny przez dr. Kuscha – szefa “towarzystwa wspierającego samobójstwa”, byłego prokuratora, członka CDU i parlamentarzystę regionu Hamburga – jest w rzeczywistości wywołanie dyskusji nad eutanazją i obejście obowiązujących przepisów jej zakazujących. “Według obowiązującego prawa chora osoba może sama podjąć decyzję [o uśmierceniu], zatem wypożyczanie takiej maszyny nie jest sprzeczne z prawem, tak samo jak nie jest sprzeczne podanie jej noża czy żyletki” – wyjaśnia prawnik Gerhard Strate, i dodaje: “Karze podlega tylko ten, kto nadusiłby przycisk na prośbę chorej osoby.”

Dr Kusch zapowiedział, że będzie uczestniczył w pierwszym użyciu tej pierwszej w Europie maszyny.

Po raz pierwszy podobną maszynę zaprezentował 10 lat temu doktor medycyny Philip Nitschke z Australii – znany i nagradzany “humanista”, założyciel pro-eutanazyjnej organizacji Exit.

 

KOLEJNOŚÄ† UKAZYWANIA SIĘ INFORMACJI:

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1882 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]