Indie: bluźnierczy wizerunek Pana Jezusa przyczyną zamieszek

Aktualizacja: 2010-02-24 1:39 pm

W ubiegły weekend w stanie Punjab, położonym na północy Indii doszło do zdemolowania dwóch świątyń chrześcijańskich oraz licznych drobnych przedsiębiorstw chrześcijan. To odwet za sprzeciw wobec zbezczeszczenia wizerunku Pana Jezusa, przedstawionego w podręcznikach szkolnych z papierosem w jednej ręce i piwem w drugiej. Episkopat Indii wzywa do bojkotu wydawcy, który zdecydował się opublikować skandaliczne podręczniki szkolne.

Bluźnierczym wykorzystaniem wizerunku Pana Jezusa byli oburzeni chrześcijanie z całych Indii. Jednak do bardziej radykalnych działań doszło w miejscowości Batala w stanie Punjab. Jak donosi agencja Fides, bluźnierczy wizerunek Chrystusa z zamieszczonym pod spodem podpisem „Idol” opublikowano w podręcznikach do szkoły podstawowej.

Siostry katolickie z miasta Shillong, położonego w północno-wschodniej części Indii, zauważyły wizerunek i zwróciły się do lokalnych władz z prośbą, by skandaliczne podręczniki wycofać ze szkół. Władze przychyliły się do wniosku zakonnic. Jednakże, jak donosi agencja Fides i inne portale informacyjne, nie spodobało się to fundamentalistom hinduskim, którzy wszczęli z tego powodu protesty. W odpowiedzi, chrześcijanie zorganizowali 20 lutego demonstrację w miasteczku Shillong. Na nieszczęście doszło do spalenia jednego z motocykli należącego do hindusa. Sytuację tę natychmiast wykorzystali radykalni przywódcy hinduistyczni, którzy zmobilizowali tłumy przeciwników, podżegając ich do odwetu. W rezultacie hinduiści spalili m.in. protestancką świątynię należącą do tzw. Kościołów Północnych Indii. Ranili też pastora i jego syna.

Po tym zajściu episkopat Indii wezwał wszystkie katolickie szkoły do wycofania podręczników i bojkotowania także innych książek wydawnictwa Skyline Publications.

Źródło: CNA, AS

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18741 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]