Nie będzie cenzury książki o Tajnym Współpracowniku SB – Ryszardzie Kapuścińskim

Aktualizacja: 2010-02-23 12:19 pm

Nie będzie zakazu publikacji książki o Ryszardzie Kapuścińskim. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek wdowy po pisarzu o jego wydanie do czasu wyroku w sprawie, jaki wytoczyła autorowi książki.

Szczegóły postanowienia sądu – jak podała Polska Agencja Prasowa – nie są na razie znane. Można się od niego jednak odwołać.

Wdowa po pisarzu Alicja Kapuścińska walczy o wstrzymanie publikacji autorstwa reportażysty Artura Domosławskiego, który nazwał jej działanie jako “cenzurę prewencyjną”.

Książka już wydrukowana

Już raz udało się jej doprowadzić do tego, by z opublikowania książki wycofał się krakowski Znak. Wydawcy nie spodobały się fragmenty maszynopisu, w których Domosławski – w oparciu o akta IPN – pisze, że Kapuściński był zarejestrowany przez wywiad PRL jako tajny współpracownik.

Wdowa po pisarzu podważyła też fragmenty dotyczące kontaktów towarzyskich jej zmarłego męża, a także te, w których Domosławski zarzuca Kapuścińskiemu, iż w niektórych reportażach dopuszczał się kreacji, które nie miały związku z rzeczywistością.

Na wydanie książki o Kapuścińskim zdecydował się Świat Książki. Publikacja wyszła już z druku, 3 marca – jak zapewnia wydawnictwo – biografia autora “Cesarza” trafi do księgarń.

tvn24.pl • 2010.02.23 [km]

Za: wyszkowski.eu -- [Org. tytuł: « Nie będzie cenzury książki o Kapuścińskim»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18688 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]