Nie będzie cenzury książki o Tajnym Współpracowniku SB – Ryszardzie Kapuścińskim

Nie będzie zakazu publikacji książki o Ryszardzie Kapuścińskim. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek wdowy po pisarzu o jego wydanie do czasu wyroku w sprawie, jaki wytoczyła autorowi książki.

Szczegóły postanowienia sądu – jak podała Polska Agencja Prasowa – nie są na razie znane. Można się od niego jednak odwołać.

Wdowa po pisarzu Alicja Kapuścińska walczy o wstrzymanie publikacji autorstwa reportażysty Artura Domosławskiego, który nazwał jej działanie jako „cenzurę prewencyjną”.

Książka już wydrukowana

Już raz udało się jej doprowadzić do tego, by z opublikowania książki wycofał się krakowski Znak. Wydawcy nie spodobały się fragmenty maszynopisu, w których Domosławski – w oparciu o akta IPN – pisze, że Kapuściński był zarejestrowany przez wywiad PRL jako tajny współpracownik.

Wdowa po pisarzu podważyła też fragmenty dotyczące kontaktów towarzyskich jej zmarłego męża, a także te, w których Domosławski zarzuca Kapuścińskiemu, iż w niektórych reportażach dopuszczał się kreacji, które nie miały związku z rzeczywistością.

Na wydanie książki o Kapuścińskim zdecydował się Świat Książki. Publikacja wyszła już z druku, 3 marca – jak zapewnia wydawnictwo – biografia autora „Cesarza” trafi do księgarń.

tvn24.pl • 2010.02.23 [km]

Za: wyszkowski.eu | http://www.wyszkowski.eu/index.php/component/content/article/27/1265-nie-bdzie-cenzury-ksiki-o-kapuciskim | Nie będzie cenzury książki o Kapuścińskim

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content