Aktualizacja strony została wstrzymana

Nazizm i członkowie związku wypędzonych

Na takiej podstawie można by zakwestionować narodowo-socjalistyczne przekonania Heinricha Himmlera – tymi słowami dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” ocenił metody zastosowane przez dwóch niemieckich naukowców, którzy przygotowali raport o nazistowskiej przeszłości założycieli Związku Wypędzonych (BdV).


Dziennik dotarł do nieupublicznianego raportu trzymanego w Instytucie Historii Najnowszej w Monachium. Co z niego wynika? Dokument zamiast analizować nazistowską przeszłość członków organizacji niemieckich wypędzonych, wybiela ich biografie.

Dlaczego raport jest zamknięty? „FAZ” informuje, że zastrzeżenia do takiej formy i wniosków miało kierownictwo instytutu. Do raportu nie przyznaje się prof. Manfred Kittel, były pracownik instytutu, a obecnie dyrektor fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, która zarządza powstającym w Berlinie muzeum wypędzeń.

Sprawa wzbudziła zainteresowanie, bo niedawno historyk Erich Später wskazywał, że z 30 funkcjonariuszy organizacji wypędzonych, którzy podpisali sztandarowy dokument „Kartę Wypędzonych” co najmniej 20 było członkami NSDAP lub SS.

BDV przez lata milczał o sprawie. Do czasu, gdy w 2006 r. nie zajął się nią tygodnik „Der Spiegel”. – Będzie analiza naukowa – zapowiedziała wtedy szefowa związku Erika Steinbach. Niemieckie MSW ta „analiza” kosztowała 100 tys. euro. – Wstępny raport liczy 113 stron i roi się w nim od błędów – informuje gazeta.

mm/Rp.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/nazizm_w_grupie_steinbach

Skip to content