Nazizm i członkowie związku wypędzonych

Aktualizacja: 2010-02-22 11:33 am

Na takiej podstawie można by zakwestionować narodowo-socjalistyczne przekonania Heinricha Himmlera – tymi słowami dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” ocenił metody zastosowane przez dwóch niemieckich naukowców, którzy przygotowali raport o nazistowskiej przeszłości założycieli Związku Wypędzonych (BdV).


Dziennik dotarł do nieupublicznianego raportu trzymanego w Instytucie Historii Najnowszej w Monachium. Co z niego wynika? Dokument zamiast analizować nazistowską przeszłość członków organizacji niemieckich wypędzonych, wybiela ich biografie.

Dlaczego raport jest zamknięty? „FAZ” informuje, że zastrzeżenia do takiej formy i wniosków miało kierownictwo instytutu. Do raportu nie przyznaje się prof. Manfred Kittel, były pracownik instytutu, a obecnie dyrektor fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, która zarządza powstającym w Berlinie muzeum wypędzeń.

Sprawa wzbudziła zainteresowanie, bo niedawno historyk Erich Später wskazywał, że z 30 funkcjonariuszy organizacji wypędzonych, którzy podpisali sztandarowy dokument „Kartę Wypędzonych” co najmniej 20 było członkami NSDAP lub SS.

BDV przez lata milczał o sprawie. Do czasu, gdy w 2006 r. nie zajął się nią tygodnik „Der Spiegel”. – Będzie analiza naukowa – zapowiedziała wtedy szefowa związku Erika Steinbach. Niemieckie MSW ta „analiza” kosztowała 100 tys. euro. – Wstępny raport liczy 113 stron i roi się w nim od błędów – informuje gazeta.

mm/Rp.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18664 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]