Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada: „Katolicki” premier Ontario rezygnuje z modlitwy Ojcze Nasz

Premier kanadyjskiej prowincji Ontario oświadczył o podjęciu decyzji rezygnacji z codziennej recytacji modlitwy „Ojcze Nasz”, którą tradycyjnie odmawiano przed rozpoczęciem obrad, i stwierdził, że „szuka innego rozwiązania”.

Dalton McGuinty, nominalnie katolicki premier – wspierający aborcję i „malżeństwa homoseksualne” – powiedział, że podejmuje tą decyzję z uwagi na to, że Modlitwa Pańska „nie odzwierciedla różnorodności mieszkańców Ontario”.

„Członkowie legislatury prowincji Ontario odzwierciedlają różnorodność Ontario, mamy zatem i chrześcijan i żydów i wyznawców hinduizmu i muzułmanów, sikhów i agnostyków” – napisał w zeszłym miesiącu McGuinty do przywódców partii – „Zatem nadszedł czas, aby nasze praktyki były takie same. To jest droga [którą kroczy prowincja] Ontario.”

Decyzja premiera Ontario przywitana została z wielką radością przez środowiska żydowskie. Len Rudner, dyrektor Kanadyjskiego Kongresu Żydów napisał, że modlitwa ta „przywołuje czas kiedy Ontario było społecznością bardziej jednorodną. Zawsze uważaliśmy, że inne rozwiązania są dostępne.” Radość środowisk żydowskich jest tym większa, że zmiana o którą walczyli dokonana została rękami przeciwnika, a więc zgodnie ze stosowaną od wieków przez środowiska żydowskie praktyką proxy.

Zmiana dokonana przez „katolickiego” premiera prowincji Ontario, wpisuje się w tendecję dechrystianizacji Kanady. Parlament kanadyjski zrezygnował z modlitwy Ojcze Nasz w 1994 i wprowadził nową, „bezwyznaniową” modlitwę w 2004 roku. Senat kanadyjski zmienił modlitwę w 1991 roku.

Obecnie w prowincji Alberta, British Columbia, Manitoba, Northwest Territories, odmawiane są „bezwyznaniowe” modlitwy. Członkowie legislatury Nunavut mogą odmawiać swoje własne modlitwy, a w Yukon pozostawione jest to decyzji przewodniczącego zgromadzenia.

W prowincji Nowy Brunszwik i legislaturze Prince Edward Island, dalej odmawiana jest Modlitwa Pańska, choć w tej drugiej tylko za zamkniętymi drzwiami, bez publiczności.

  

.