Madryt: Izrael potępił “obraźliwą dla Żydów” rzeźbę

Aktualizacja: 2010-02-21 11:39 pm

Ambasada izraelska w Madrycie potępiła eksponat wystawiony na targach artystycznych ARCO Art Fair, autorstwa katalońskiego artysty Eugenio Merino. Rzeźba przedstawia pochylonego, modlącego się Muzułmanina, na którego plecach klęczy modlący się katolicki ksiądz, a na którym z kolei stoi modlący się Żyd. Obok rzeźby ustawiony jest karabin maszynowy, z którego lufy wystrzeliwana jest Menora.

Jak napisała w liście protestacyjnym ambasada izraelska do organizatora wystawy: “zadające ból przesłanie, które ta rzeźba przekazuje, nie jest wcale mniej bolesne dlatego, że jest ukazywana pod przykrywką sztuki”.

Merino zaprzecza jakoby jego rzeźba o nazwie “Schody do nieba” miała być prokowacyjna i, jak określają niektórzy – “antysemicka”. Powiedział on, że ma ona za zadanie “pokazanie idei koegzystencji trzech religii, z których wszystkie próbują dotrzeć do Boga.”

Rzeźba, której postaciom przyprawiono prawdziwe ludzkie włosy i nadano realistyczny wygląd, została natychmiast sprzedana za 50 tysięcy euro.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Haaretz
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18636 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]