- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Nie będzie pomnika Gierka we Włocławku

We Włocławku nie stanie pomnik Edwarda Gierka. Oficjalnie rodzina byłego komunistycznego kacyka się na to nie zgadza. Nieoficjalnie – postkomunistom przeszła gierkomania.

– Profesor Adam Gierek [syn Edwarda Gierka, europoseł Unii Pracy] prosił, abyśmy nie robili już rozgłosu. Trzeba szanować wolę członków rodziny. To w końcu ich nazwisko – twierdzi jeden z założycieli komitetu budowy pomnika Edwarda Gierka, Eugeniusz Wypijewski. Tłumaczy, że nie chodziło o budowę monumentu, a o wmurowanie w pomnik Ludzi Pracy medalion z podobizną byłego I sekretarza KC PZPR i tablicą jego pamięci.

Okazuje się jednak, że komitet, który powstał w 2002 roku, nie zdziałał przez ten czas zbyt wiele. Nadal formalnie istnieje, jednak zawiesił działalność. Zebrane w tym czasie kilka tysięcy złotych zamrożono na oprocentowanym koncie. – Może w przyszłości przekażemy je na jakiś dom dziecka? – zastanawia się Wypijewski.

W tym samym Włocławku powstaje obecnie pierwsze w Polsce sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki, który zostanie wyniesiony na ołtarze 6 czerwca 2010. To tutaj mordercy wrzucili ciało męczennika do Wisły. Edward Gierek nie miał z kolei z Włocławkiem nic wspólnego prócz tego, że za jego urzędowania miasto stało się stolicą województwa.

sks/Gazeta.pl