Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael: Obowiązkowe wyposażenie każdego samolotu w „antyterrrorystyczny system Przyjaciel-Wróg

Władze izraelskie wprowadzają przepisy wymagające instalowania we wszystkich samolotach komercyjnych (pasażerskich oraz towarowych) systemu identyfikacji mającego przeciwdziałać próbom uprowadzenia samolotu i „wykrycie takich planów organizowanych przez Al-Qaeda”.

Od przyszłego roku, każdy pilot zbliżający się do izraelskich lotnisk, będzie zobowiązany wprowadzać do systemu identyfikacji typu „Przyjaciel-Wróg” (Identification Friend-or-Foe – IFF ), specjalny system kodowy Security Code System, który umożliwi rozpoznanie „przyjacielskiego” samolotu. Wprowadzenie przez pilota niewłaściwego kodu bądź zignorowanie wezwania do jego wprowdzenia może „w najgorszym przypadku oznaczać, że samolot będzie zestrzelony” – ocenia pismo Haaretz.
Urządzenie wyposażone jest również w specjalny system rozpoznawania głosu umożliwiający identyfikację pilota, przydatny, jak się twierdzi, gdyby np. „terrorysta przyłożył pistolet do głowy pilota” i pilot nie zdążył wprowadzić właściwego kodu.

Władze izraelskie podjęły się przejęcia kosztów instalacji systemu w każdym samolocie nadlatującym na izraelską przestrzeń powietrzną. Docelowo planuje się zainstalowanie 10 tysięcy tego typu urządzeń. W tym celu prowadzone były rozmowy z pięcioma największymi firmami lotniczymi Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji.

 

Na specjalistycznych forach internetowych, niektórzy eksperci wyrażają wątpliwości czy system ten – znany i stosowany od wielu lat w samolotach wojskowych – jest w stanie zabezpieczyć przed porwaniem cywilnego samolotu, co obiecują władze izraelskie. Ponadto, wyłaniają się możliwe najgorsze scenariusze, gdy np. z uwagi na awarię systemu pilot nie jest w stanie wprowadzić właściwy kod, a „siły obronne Izraela” zastosują procedury i w znany, bezwzględny sposób dokonają zestrzelenia samolotu.

O niedawnym przypadku, w którym nastąpiły tego typu trudności techniczne lub pomyłka pilota, pisze austriacka strona internetowa oa24.at. W dniu 8 marca br. pilot samolotu niemieckich linii Lufthansa lot numer LH 686, lecącego z Frankfurtu do Tel Awiwu, wyzwolił stan alarmowy „izraelskich sił obronnych”, a samolot po wylądowaniu przeszedł szczegółową inspekcję. Nie wiadomo jak będzie wyglądała reakcja „izraelskich sił obronnych” w innych tego typu przypadkach przy znanych przestrogach padających ze strony oficjalnych przedstawicieli izraelskich.

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content