Aktualizacja strony została wstrzymana

Ojciec katolik walczy o dziecko z matką żydówką

35-letni Amerykanin złamał sądowy zakaz „wystawiania córki na oddziaływanie jakiejkolwiek innej religii poza żydowską”. Wyrok ten zapadł po tym, jak ochrzcił dziecko w Kościele katolickim. Za zabranie trzyletniej córki na Mszę św. grozi mu teraz pół roku więzienia.

Joseph Reyes, 35-letni ojciec dziewczynki, jest w separacji z jej matką wyznającą judaizm. Zgodnie z wyrokiem sądu to głównie ona sprawuje opiekę nad dzieckiem. Matce nie podoba się, że ojciec podczas weekendowych widzeń z córką, zabiera ją do kościoła. Twierdzi, że uczęszczanie na katolickie nabożeństwa przyniesie dziecku „nieodwracalne szkody”.

Reyes – student prawa z Chicago i weteran wojny w Afganistanie – twierdzi, że nie ma zamiaru zaprzestać zabierania dziewczynki na Mszę. Przyznaje, że po ślubie w 2004 roku przeszedł na judaizm, ale tylko pod presją teściów, i nigdy nie deklarował, że dzieci wychowa w wierze żydowskiej.

Argumentuje, że nawet przed rozpadem małżeństwa w domu nie zachowywali zasad judaizmu – nie pilnowali koszerności ani nie przestrzegali szabatu. Nie protestował, kiedy żona posłała dziewczynkę do żydowskiego przedszkola, ale chciałby, żeby przynajmniej miała kontakt z obiema religiami.

Prawnik matki, która wniosła sprawę wizyt w kościele do sądu, twierdzi z kolei, że Reyes nigdy nie był oddanym chrześcijaninem a dziecko ochrzcił jedynie, by rozwścieczyć małżonkę. W tym też celu miał wysłać byłej żonie zdjęcia córki z chrztu. Jej żydowska rodzina twierdzi, że były zięć na Mszę Świętą., na którą zabrał dziewczynkę, specjalnie zaprosił dziennikarzy.

We wtorek mężczyznę postawiono w stan oskarżenia pod zarzutem zlekceważenia wcześniejszego nakazu sądowego. Grozi mu nawet pół roku pozbawienia wolności.

AJ/Telegraph.co.uk

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/ojcu_trzylatki_grozi_wiezienie_za_zabranie_corki_do_kosciola

Skip to content