Międzynarodowa organizacja d/s zdrowia: Szczepienia przeciwko grypie tak samo skuteczne jak zwykłe mycie rąk

Nie ma żadnych podstaw naukowych aby podtrzymywać popularną tezę jakoby szczepienie ludzi powyżej 65 roku życia przeciwko grypie było bardziej pożyteczne niż na przykład wietrzenie pomieszczeń czy mycie rąk – stwierdza raport organizacji Cochrane Collaboration, opublikowane przez szwedzki dziennik Svenska Dagbladet.

Raport opracowany został na podstawie danych z 40 okresów grypowych na całym świecie. W konkluzji stwierdza się, że nie ma dowodów mogących sugerować jakoby tzw. szczepienia ochronne w istocie działały bardziej skutecznie niż przestrzeganie zwykłej higieny, jak na przykład regularne mycie rąk.

„Nasza analiza opracowana została na podstawie milionów informacji pochodzących z 40 sezonów grypowych na całym świecie. To co zauważyliśmy to fakt, że szczepienia przeciw grypie w najlepszym przypadku mają bardzo mały efekt.” – powiedział autor raportu, Thomas Jefferson.

Cochrane Collaboration jest międzynarodową organizacją pozarządową typu non-profit, zbierającą i przetwarzającą dane dotyczące opieki zdrowotnej w wielu krajach świata. Współpracuje z nią ponad 10 tysięcy wolontariuszy z 90 krajów świata, głównie lekarzy i specjalistów medycyny.

Pomimo tego, że organizacja ta w przeszłości wielokrotnie wydawała raporty o podobnym brzmieniu, to rządy wielu krajów dalej zalecają prowadzenie masowego szczepienia ochronnego przeciwko grypie. W podtrzymywaniu takich zaleceń zainteresowane materialnie są wielkie koncerny farmaceutyczne.

Organizacja apeluje do stron rządowych o przeprowadzenie na wielką skalę niezależnych i bardziej wnikliwych badań w tym zakresie.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: TheLocal | http://www.thelocal.se/25036/20100217/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content