Juszczenko broni decyzji ws. Bandery

Aktualizacja: 2010-02-16 11:45 pm

„Gdyby nie było Bandery, nie byłoby Janukowycza, a przynajmniej Janukowycz nie zostałby prezydentem niezależnej Ukrainy. W lepszym przypadku Wiktor Janukowycz mógłby mieć rangę namiestnika Małorosji” – oświadczył dziś na konferencji prasowej Wiktor Juszczenko.
“Mogę zapytać Wiktora Janukowycza, czy tego, który potrzebuje dokładniejszej wiedzy na temat ruchu oporu, wysiłków Bandery na rzecz wyzwolenia narodowego, w czym jest wina człowieka, który 30 czerwca 1941 roku poprzez swojego premiera rządu proklamował niepodległość Ukrainy, że po dwóch dniach został uwięziony w obozie koncentracyjnym? Źe jego dwaj bracia w 1942 roku zginęli w Oświęcimiu, a trzeci brat zginął na Ukrainie pod Mikołajowem z rąk faszystów? Czy to jest faszystowski pachołek?” – przekonywał Juszczenko.

Słowa ustępującego prezydenta Ukrainy były reakcją na niedawną wypowiedź prezydenta elekta Wiktora Janukowycza, który nie wykluczył, że po objęciu stanowiska skasuje dekret Juszczenki o nadaniu liderowi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. “Ta sprawa wywołała podziały w społeczeństwie. Musimy zapobiec pisaniu historii od nowa. Nie możemy honorować tytułem Bohatera Ukrainy takich ludzi” – mówił Janukowycz na antenie rosyjskiej telewizji Rossija 24.

Juszczenko podkreślał jednak na dzisiejszej konferencji prasowej, że jest przekonany, że “nikt nie podniesie ręki”, aby skasować jego dekret.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego od września 1939 do połowy 1947 roku. W jego wyniku zamordowano od 100 do 150 tys. osób.

tr/Kresy.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18432 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]