Wegetarianizm jest szkodliwy dla środowiska

Wegetarianizm jest bardziej szkodliwy dla środowiska, niż spożywanie mięsa – dowodzą naukowcy z Cranfield University. Od dawna ekolodzy i wegetarianie przekonują opinię publiczną, że jedzenie mięsa jest niekorzystne dla planty, gdyż hodowla zwierząt przyczynia się do produkcji szkodliwych gazów cieplarnianych. Z tego względu zalecają wegetarianizm.

Tymczasem grupa naukowców z brytyjskiego Cranfield University dowiodła, że w przypadku rezygnacji z wołowiny czy jagnięciny na rzecz substytutów mięsa importowanych z zagranicy tj. tofu lub quorn, możemy przyczynić się do zwiększenia pól uprawnych, podnosząc ryzyko zniszczenia większej ilości lasów.

Ponadto okazuje się, że metody produkcji substytutów mięsa są energochłonne, a produkty końcowe są wysoko przetworzone. Naukowcy stwierdzili: „Rezygnacja z wołowiny i mleka na rzecz wysoko rafinowanych produktów, takich jak np. tofu mogą w gruncie rzeczy zwiększyć areał pół uprawnych koniecznych do zaopatrzenia Wielkiej Brytanii w potrzebne produkty zastępcze”.

Donald Murphy-Bokern, jeden z autorów raportu i były koordynator w ministerstwie środowiska, żywności i spraw wsi powiedział gazecie „The Times”: – Przez niektórych ludzi tofu i inne substytuty mięsa są uważane za przyjazne dla środowiska naturalnego, ale wcale tak nie jest.

Komentując wyniki badań, Liz O’Neil ze Stowarzyszenia Wegetarian w Wielkiej Brytanii przyznała: – Jeśli chcesz przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, stając się wegetarianinem, to nie jest dobrym pomysłem, abyś opierał swoją dietę na produktach wysoko przetworzonych.

Źródło: dailymail.co.uk, AS

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,4837,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content