Nowa książka o Enigmie. Czy prawdziwymi bohaterami pozostaną polscy matematycy czy będą nimi brytyjscy marynarze?

Aktualizacja: 2008-03-19 4:19 pm

Bletchley Park, słynny ośrodek dekryptażu pod Londynem urządza w zbliżającą się niedzielę Wielkanocną oraz w poniedziałek, 24 marca br., spotkanie z Philem Shanahan, autorem nowej książki pt “The Real Enigma Heroes” (“Prawdziwi bohaterowie Enigmy“).

Książka opisuje prawdziwą historię wydobycia maszyny szyfrującej z topiącej się niemieckiej łodzi podwodnej U-559, przez trójkę dzielnych brytyjskich marynarzy. Należy podkreślić, że na podstawie tej prawdziwej historii (oraz innej, w której Brytyjczycy przejęli Enigmę z Ubota U-110), Hollywood stworzył fikcyjny film o trzech amerykańskich marynarzach mających zdobyć Enigmę z U-571, Ubota zupełnie nie związanego z przechwyceniem tej maszyny szyfrującej. Ot, taki typowy hollywoodzki sposób przekręcania, reinterpretacji i tworzenia na nowo historii, na który zareagowałem w 2000 roku pisząc krótką recenzję filmu pt “U-571”.

(Tekst dostępny jest na stronie enigmahistory.org i, co dziwi, umieszczony jest w odnośnikach angielskojęzycznej wersji Wikipedii jako “niezależna ocena filmu”. Nb. strona enigmahistory.org, powstała w 1995 roku i była pierwszą tego typu stroną internetową po polsku i jedną z pierwszych po angielsku, różniącą się jednak od istniejących w tamtym czasie propagowaniem polskiego wkładu w rozpracowanie Enigmy. Niestety, od chwili stworzenia strona jest niemal nie modernizowana, a może nawet zubożona… Może znajdzie się chętny do współpracy?)

W sumie, cieszy kolejna książka przedstawiająca prawdziwe wydarzenie z długiego łancucha fascynującej historii rozpracowania Enigmy, jednak wyraźnie smuci przejmowanie pewnych pojęć, które – uważam – powinny pozostać na stałe kojarzone z polską trójką matematyków. Nie odbierając nikomu zasług, dla nas prawdziwymi bohaterami Enigmy pozostaną na zawsze: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Lech Maziakowski
Washington, DC | 19 marca 2008 | www.bibula.com

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1838 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]