Aktualizacja strony została wstrzymana

Nowa książka o Enigmie. Czy prawdziwymi bohaterami pozostaną polscy matematycy czy będą nimi brytyjscy marynarze?

Bletchley Park, słynny ośrodek dekryptażu pod Londynem urządza w zbliżającą się niedzielę Wielkanocną oraz w poniedziałek, 24 marca br., spotkanie z Philem Shanahan, autorem nowej książki pt „The Real Enigma Heroes” („Prawdziwi bohaterowie Enigmy„).

Książka opisuje prawdziwą historię wydobycia maszyny szyfrującej z topiącej się niemieckiej łodzi podwodnej U-559, przez trójkę dzielnych brytyjskich marynarzy. Należy podkreślić, że na podstawie tej prawdziwej historii (oraz innej, w której Brytyjczycy przejęli Enigmę z Ubota U-110), Hollywood stworzył fikcyjny film o trzech amerykańskich marynarzach mających zdobyć Enigmę z U-571, Ubota zupełnie nie związanego z przechwyceniem tej maszyny szyfrującej. Ot, taki typowy hollywoodzki sposób przekręcania, reinterpretacji i tworzenia na nowo historii, na który zareagowałem w 2000 roku pisząc krótką recenzję filmu pt „U-571”.

(Tekst dostępny jest na stronie enigmahistory.org i, co dziwi, umieszczony jest w odnośnikach angielskojęzycznej wersji Wikipedii jako „niezależna ocena filmu”. Nb. strona enigmahistory.org, powstała w 1995 roku i była pierwszą tego typu stroną internetową po polsku i jedną z pierwszych po angielsku, różniącą się jednak od istniejących w tamtym czasie propagowaniem polskiego wkładu w rozpracowanie Enigmy. Niestety, od chwili stworzenia strona jest niemal nie modernizowana, a może nawet zubożona… Może znajdzie się chętny do współpracy?)

W sumie, cieszy kolejna książka przedstawiająca prawdziwe wydarzenie z długiego łancucha fascynującej historii rozpracowania Enigmy, jednak wyraźnie smuci przejmowanie pewnych pojęć, które – uważam – powinny pozostać na stałe kojarzone z polską trójką matematyków. Nie odbierając nikomu zasług, dla nas prawdziwymi bohaterami Enigmy pozostaną na zawsze: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Lech Maziakowski
Washington, DC | 19 marca 2008 | www.bibula.com

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

.