Dziennik Rzeczpospolita uderzył w twarz rodziny pomordowanych Polaków

Wszystkiego można było się spodziewać po redakcji „Rzp”, ale nie wywiadu z „autorytetem moralnym”, Stepanem Banderą juniorem, wnukiem osławionego zbrodniarza wojennego i ludobójcy. Wywiad przeprowadziła Tatriana  Serwetnyk, znana ze swego braku obiektywności w sprawie nacjonalizmu ukraińskiego. Najgorsze jest jednak to, że tekst ten został zatytułowany – uwaga – „To Polska stworzyła Stepana Banderę”. Istny skandal!

Wywiad jest pełną gloryfikacją zbrodniarza, opartą na większych czy mniejszych kłamstwach. Np. zabójstwo ministra Pierackiego nazwane jest „zabiegiem chirurgicznym”. Jak takie „zabiegi” wyglądały w następnych latach  na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, to wystarczy przeczytać relacje ocalałych świadków, opisujące przecinanie księży katolickich piłą na pół czy nadziewanie niemowląt na sztachety.

Na tej samej zasadzie redakcja „Rzp” powinna przeprowadzić wywiad z jednym z potomków Heinricha Himmlera czy Hansa Franka i cały tekst zatytułować „To Żydzi stworzyli Adolfa Hitlera”. Jestem pewien, że ci potomkowie też mówiliby czule o swoich dziadkach, a Holokaut Żydów nazywaliby „zabiegiem chirurgicznym” czy bardziej właściwie „troską o czystość i porządek”.

Wywiadem tym „Rzp” nie tylko spadła to poziomu „Gazety Wyborczej” i ukraińskojęzycznego „Naszego Słowa”, ale i uderzyła w twarz rodziny Polaków, Żydów i Ormian, pomordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, stworzoną i kierowaną przez Stepana Banderę, Jeszcze w lipcu 1941 r. ten ostatni kierował osobiście pogromami Żydów we Lwowie.

No cóż, zaledwie dwadzieścia lat temu w ten sposób „Trybuna Ludu” w sposób absolutnie bezkarny waliła po twarzy rodziny pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie oraz na Syberii i w Kazachstanie.

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego | http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2678 | Rzeczpospolita uderzyła w twarz rodziny pomordowanych Polaków

Skip to content