Alternatywna historia Polski: Polska wygrała II wojnę światową

Narodowe Centrum Kultury (państwowa instytucja kultury podległa Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego) wydało dwie powieści poczytnych autorów książek i opowiadań fantastycznonaukowych Marcina Wolskiego (publikującego w prasie patriotycznej, satyryka, autora powieści fantastyki bliskiego zasięgu) i Macieja Parowskiego (wieloletniego redaktora „Fantastyki”). Obie powieści przedstawiają alternatywną historie Polski w której Polska wygrała II wojnę światową.

Marcin Wolski swoją książkę „Wallenrod” rozpoczął od dedykacji dla niedawno zmarłego profesora Pawła Wieczorkiewicza (darzonego nienawiścią przez środowiska antyfaszystowskie i lewicowe). Powieść Wolskiego składa się z pamiętników przesłanych z rzeczywistości równoległej do naszej rzeczywistości (Wolski wykorzystuje więc stare i sprawdzone narzędzia literackie). Publikacje ilustrują kolorowe plakaty z II wojny światowej i kolarze wykorzystujące międzywojenne ilustracje. Powieść rozpoczynają fragmenty pochodzących z alternatywnej rzeczywistości wspomnień polskiego lotnika z ataku polskiego lotnictwa na Wielką Brytanie (wydane w polskim Lwowie i Wilnie w 1940 roku). Momentem przełomu w dziejach Polski jest udanie się na skuteczne leczenie Piłsudskiego rozpoczęte w 1930 roku, autor kreuje Piłsudskiego na geniusza politycznego i wizjonera. Zdrowie Piłsudskiego miał wymodlić Ojciec Pio. Autorka pamiętników z rzeczywistości równoległej jest Halina Silberstein pół żydówką i biseksualistką (nie wiedzieć czemu bohaterką nie może być etniczną Polką i heteroseksualistką) którą po śmierci matki regularnie gwałcił ojczym endek późniejszy szpieg niemiecki (widać zachowanie realiów historycznych wymuszało postać ojczyma endeka pedofila i gwałciciela). Halinka dzięki swej niebywałej pamięci i miłości do Polski zostaje agentką polskiego wywiadu. Wysłana na misje do Niemiec zostaje sekretarką Hitlera.

Pod koniec 1938 roku Piłsudski składa Hitlerowi propozycje: sojuszu, zatrzymania komunistycznej agresji, budowy Wspólnoty Europejskiej opartej na pokoju i współpracy, referendum w Gdańsku co do przynależności Gdańska do Niemiec, budowy trzech autostrad (via Baltica do Rygi i Talina, centralnej Warszawa Mińsk, południowej Kraków Lwów – budowa autostrad widać jest w Polsce osiągalna tylko w perspektywie science fiction), protektoratu niemieckiego w Czechach i polskiego w Słowacji. Po powrocie z Niemiec Piłsudski desygnuje na swojego następce Sikorskiego i powołuje pod jego przewodnictwem Rząd porozumienia Narodowego (z Witosem i Korfantym). Podczas podpisywania traktatu sojuszniczego w Krakowie Hitler spotyka młodego Karola Wojtyłę (który według autorki pamiętników pisanych pod koniec XX wieku w alternatywnej rzeczywistości nie odegrał żadnej roli w historii Polski i świata, nie mniej w powieści pojawia się papież Jan Paweł II ale widać jest nim ktoś inny niż Karol Wojtyła). W Krakowie Hitler przekonuje o szkodliwości żydów (rzadko zresztą się zdarza by takie sformułowania padały w książkach finansowanych przez państwo) a Piłsudski planuje wyzwolenie spod komunizmu narodów ciemiężonych w ZSRR. Pracując u Hitlera autorka pamiętników bierze ślub (świadkami na ślubie są Hans Klose i Ewa Braun).

W  1939 w wyniku referendum Gdańsk przyłącza się do Niemiec, Słowacja staje się polskim protektoratem, Polska wspiera emigracje żydów do Palestyny, ZSRR za zgodą Polski i Niemiec podporządkowuje sobie Łotwę i Estonię, sowieci napadają na Finlandię (którą wspierają ochotnicy z Polski i Niemiec). W 1940 w Warszawie powołany zostaje Pakt Warszawski (przez Polskę, Rumunię, Czechy, Słowację, rządy emigracyjne Litwy, Łotwy, Estonii, przedstawicieli Białorusinów i Ukraińców).

1 mają 1940 roku Polska, Niemcy, Włochy, Hiszpania atakują ZSRR. Beria ratuje przed śmiercią Trockiego, zabija Stalina, sam ginie, komuniści przywracają carat, carem zostaje Romanow. USA i Wielka Brytania wspierają postkomunistyczną carską Rosję (dalej walczącą z Polską, Niemcami, Włochami i Hiszpanią). W 1941 po śmierci Sikorskiego w zamachu lotniczym Piłsudski desygnuje Wieniawę, koalicja antysowiecka rozpoczyna walki z Brytyjczykami wspierającymi Rosję. Niemcy odnoszą spektakularne zwycięstwa na zachodzie (wraz z Polakami, Węgrami, Rumunami, Bułgarami, Hiszpanami i Włochami). Część Francji jest okupowana część pod władzą Petain’a przyłącza się do koalicji antysowieckiej. Nasi zajmują Wielką Brytanie i całkowicie ją niszczą. Po całkowitym zwycięstwie przez Europę przetaczają się antyżydowskie i antynazistowskie czystki (czystki organizuje między innymi Hans Klose). Indie ogłaszają niepodległość, rozpada się brytyjskie imperium kolonialne. Niemieccy terroryści atakują USA (by uniemożliwić amerykanom stworzenie bomby atomowej). USA wypowiadają Niemcom wojnę. Niemcy budują bombę atomową. Zamierzają zrzucić ja na nowo powstałe miasto Nowa Jerozolima (powstałe koło Czarnobyla) do którego zwieźli 2 miliony żydów i zaprosili europejskich przywódców. Na szczęście w ostatniej chwili samolot przejmuje polski lotnik pederasta którzy zrzuca bombę atomową na Hitlera. W Niemczech przez 2 lata trwa wojna domowa (w wyniku której ginie 5 milionów Niemców). Polska zajmuje ziemie zachodnie i zdobywa kontrole nad bronią atomową. Tworzy się Wspólnota Środkowoeuropejska i Zintegrowane Europejskie Siły Zbrojne. Papieżem Piusem XIII w 1965 roku zostaje Stefan Wyszyński. Prezydentem Polski Jan Nowak Jeziorański. A gwałcona przez Hitlera autorka pamiętników rodzi Hitlerowi syna (który mieszkać ma w alternatywnej Historii w Wawrze przy ulicy Halickiej 3 – w naszej rzeczywistości nie istniejącej w Warszawie).

O wiele mniej dynamiczną jest książka Macieja Parowskiego „Burza” (by nie napisać że Parowski przynudza przez ponad 500 stron). Osią książki jest tytułowa wielodniowa burza która we wrześniu 1939 unieruchomiła niemieckie siły pancerne i pozwoliła Polsce wygrać w 1939 roku. Polsce walczącej z Niemcami na pomoc ruszyli Francuzi, Brytyjczycy (Anglicy, Nowozelandczycy i Australijczycy) i Litwini. Sowieci nie wchodzą do Polski. RAF bombarduje Berlin. Ułani sieją dywersje w Niemczech. Komandosi Sosabowskiego zajmują Berlin przy pomocy spiskowców Stauffenberga. Antyhitlerowskie powstania mają miejsce w Wiedniu i Pradze. Modrzejwski z USA odbudowuje mosty na Wiśle. Stauffenberga z Canarisem tworzą nowy rząd niemiecki. Po procesie Norymberskim Hitler trafia na wyspę świętej Heleny. Polska, Francja i Wielka Brytania okupują Niemcy. Do Polski przyłączone zostają Prusy Wschodnie, Gdańsk, Pomorze Zachodnie. Tworzone są dwa państwa żydowskie jedno ze stolicą w Berlinie, drugie w Palestynie. W ZSRR ma miejsce destalinizacja.

Wokół tego jednego wydarzenia przez karty książki Parowski przepędza tabuny sławnych ludzi. „Leni” Riefenstahl zgwałconą przez Tewie Bielskiego. Hitchcocka. Marlenę Dietrich grająca w polskim filmie i deklarująca że jest polską nacjonalistką. Adolfa Hitlera. Wizjonera Stefana Osowieckiego. Rydza Śmigłego. Stefana Starzyńskiego. Broniewskiego. Bieruta. Gomułkę. Irzykowskiego. Gombrowicza. Witkacego. De Gaulle’a (który niesubordynowany wbrew rozkazom zaatakował we wrześniu niemieckie wojska). Degrelle’a. Studnickiego. Stauffenberga. Camusa. Boya Źeleńskiego. Jungera. Erenburga. Sosabowskiego. Orwella wokół którego ma miejsce jedyna w książce akcja (pisarz zostaje porwany). Kutrzebę. Roweckiego. Miłosza. Kisielewskiego. Dołęgę Mostowicza. Wata. Lema. Andrzeja Wajdę. Hlonda. Karola Wojtyłę. Janka Bytnara „Rudego” i Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”. Karskiego. Ozjasza Szechtera. Sophie Scholl. Willego Brandta. Grota Roweckiego. Fieldorfa Nila. Ingrid Bergman. Kima Philby’ego. Lechonia. Wieniawę. Jerzego Giedroycia. Samuela Morela. Grety Garbo. Wallenberga. Chiraca. Słonimskiego. Andrzejewskiego. Henryka Sucharskiego. Franciszka Dąbrowskiego. Adolfa Dymsze. Szczepcia i Tońcia. Zwłoki Bruno Jasińskiego. Bruno Schulza.

Jan Bodakowski

Za: ProPolonia | http://www.propolonia.pl/blog-read.php?bid=27&pid=2350 | Polska wygrała II wś. Alternatywna historia Polski według Marcina Wolskiego i

Skip to content