Sąd zakazał polskiego nazewnictwa ulic na Wileńszczyźnie

Sąd na Litwie zakazał używania języka polskiego w nazewnictwie ulic na Wileńszczyźnie. Sąd nakazał dyrektorowi administracji samorządu rejonu wileńskiego usunięcie napisów w języku polskim w ciągu miesiąca. Administracja rejonu zamierza odwołać się od decyzji Sądu Okręgowego w Sądzie Najwyższym.

Polskie tablice z nazwami ulic w sądzie zaskarżył przedstawiciel rządu na Okręg Wileński Jurgis Jurkewiczius .Sprawa dotyczy nazw kilku ulic w podwileńskich miejscowościach Mejszagoła, Rzsza, Czerwony Dwór i Niemenczyn. Ale tablice z nazwami ulic w języku polskim można znależć prawie w każdej miejscowości na Wileńszczyżnie, gdzie mieszkają litewscy Polacy. Coraz częściej mieszkańcy sami zamieszczają obok litewskich nazw tablice z nazwami polskimi.

Prezes Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zaapelował do rządu o zwolnienie Jurgisa Jurkevicziusa ze stanowiska przestawiciela rządu na powiat. Polska partia na Litwie rozpoczęła też zbiórkę pieniędzy na na pokrycie kar pieniężnych dla urzędników, którzy nie wykonują poleceń przedstawiciela rządu i nie usuwają tablic z nazwami po polsku.

Państwowa Inspekcja Językowa nałożyła grzywnę na dyrektora administracji samorządu solecznickiego za pisanie nazw ulic w języku polskim.
W rejonie solecznickim i Wileńskim 70 proc. mieszkańców stanowią mniejszości narodowe – głównie Polacy. 

IAR/GJ

Za: prawy.pl

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content