Skubiszewski w Wikipedii: 4 minuty prawdy

Dziś mogłem się przekonać na czym polega wolność w Wikipedii, „wolnej encyklopedii”.

Nie zamierzałem przeprowadzać żadnej prowokacji w dniu śmierci Krzysztofa Skubiszewskiego. Po prostu zdziwiło mnie, że wszystkie media rozpoczynają streszczanie życiorysu byłego Ministra Spraw Zagranicznych poczynając od lat osiemdziesiątych (przystąpienie do Prymasowskiej Rady Społecznej, a następnie do Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa). A przecież wówczas profesor miał już niemal 60 lat!

Oczywiście, w historii mamy sporo przykładów ludzi, którzy wielkie kariery zbudowali już w podeszłym wieku. Jednakże Skubiszewski miał się czym pochwalić już przed 1981 rokiem.

Dwadzieścia lat wcześniej, jak w szerokim artykule dowiodła „Gazeta Polska”, Skubiszewski (w sumie też już nie taki młody) był aktywnym i entuzjastycznym tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Donosił na amerykańskich naukowców oraz własną rodzinę zamieszkującą w Wielkiej Brytanii. Przez całe osiem lat przyszły minister przekazał esbekom mnóstwo raportów.

Kiedy zajrzałem do Wikipedii (która dziś notkę o Skubiszewskim wyeksponowała na swoją stronę główną) okazało się, że i tam nie ma ani słowa o agenturalnej przeszłości profesora. Postanowiłem więc uzupełnić tekst artykułu o krótką informację na temat TW „Kosk”. Bez żadnego oceniania, suche info. Wszystko zgodnie z regulaminami i zasadami Wikipedii.

Jakież było moje zaskoczenie, gdy jeden z moderatorów usunął moją edycję po… 4 minutach. Ponoć problemem było to, że nie podałem źródła. Cóż, dodałem więc link do artykułu „GP”, opublikowanego w portalu niezalezna.pl i pełnego szczegółowych danych z akt zgromadzonych w IPN. Ponadto dodatkowo ograniczyłem treść edycji. Napisałem tylko:

W latach 1961-69 był zarejestrowany jako współpracownik SB jako TW „K” oraz TW „Kosk”.

I znów się zdziwiłem. Oto bowiem moja edycja znikła tym razem po 11 minutach. Zdaniem moderatora:

Niezalezna.pl nie jest źródłem odpowiednio refującym tego typu informacje.

Od innego oburzonego moderatora Wikipedii otrzymałem taką oto wiadomość:

Myślę, że nawet Niezależna powstrzymałaby się z podobnymi rewelacjami w dniu śmierci bohatera.

Pogrążyłem się na chwilę w rozważaniach, na czym polegało „bohaterstwo” Skubiszewskiego. No tak, mógł się udławić kawiorem na dyplomatycznym przyjęciu. Wpaść za swą agenturalną działalność nie mógł, pisał tylko donosy i analizy.

Po pewnym czasie spróbowałem znów umieścić w artykule „wolnej encyklopedii” brakujące informacje. Niestety, zakończyło się to zablokowaniem mi możliwości edytowania Wikipedii (w jakimkolwiek temacie) – rzekomo za złamanie zasady neutralności. Jak widać, podawanie faktów to dla intelektualistów z Internetu brak neutralności. To mnie już nie zdziwiło (zwłaszcza wówczas, gdy zauważyłem, iż edycje o TW „Kosk” są kasowane od lat).

I życiorys „bohatera” znów jest taki, jaki powinien być.

Za: Rybitzki | http://rybitzky.salon24.pl/

Skip to content