Niemcy: lekcje islamu w państwowych szkołach

Aktualizacja: 2008-03-16 5:03 pm

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schäuble zaproponował wprowadzenie do państwowych szkół lekcji religii muzułmańskiej. Miałoby to zapobiec radykalizacji wyznawców islamu w Niemczech – informuje KAI.

„Uciekamy się do wszystkich środków przeciwko kaznodziejom nienawiści. Dzięki lekcjom religii muzułmańskiej stajemy się dla nich, że tak powiem, konkurencją” – oświadczył minister w wywiadzie opublikowanym 13 marca na stronie internetowej dziennika „Süddeutsche Zeitung”. Wyraził nadzieję, że uczęszczanie dzieci wyznawców islamu na lekcje religii w szkole doprowadzi do zmiany praktyki religijnej w meczetach.

Według Schäuble lekcje religii islamskiej muszą być prowadzone w języku niemieckim. Przygotowaniem kadry nauczającej powinny zająć się wspólnie instytucje państwowe i religijne.

Konstytucja Niemiec gwarantuje uczniom prawo do uczęszczania na lekcje religii w szkołach państwowych. Dotychczas z tej możliwości korzystali katolicy, protestanci i żydzi.

Integrację ok. 3,4 mln niemieckich muzułmanów, w większości pochodzenia tureckiego, ze społeczeństwem i walkę z radykalizacją nastrojów polityczno-religijnych Schäuble uczynił priorytetem swych działań. Według niedawnych badań przeprowadzonych przez ministerstwo spraw wewnętrznych, co siódmy muzułmanin w Niemczech, a co czwarty w przypadku młodzieży, wyraża radykalne opinie polityczne. Jednocześnie 90 proc. wyznawców islamu odrzuca uciekanie się do działań terrorystycznych.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1812 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]