Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada odmawia azylu prześladowanym chrześcijanom

TORONTO, Ontario, 21 marca 2006 (LifeSiteNews.com) – Kanadyjski Department ds. Imigracji często odmawia przyznania statusu uchodźcy politycznego egipskim emigrantom należącym do kościoła koptyjskiego – donosi agencja CTV.  Co najmniej połowa wniosków uciekinierów z tej grupy, odsyłana jest z powrotem do Egiptu, gdzie narażeni są na jeszcze większe prześladowania.

Raport amerykańskiego Departamentu Stanu z 2005 roku na temat praw człowieka (2005 Country Report on Human Rights) mówi o Egipcie jako kraju odpowiedzialnym za „liczne naruszenia praw człowieka”, w szczególności przeciwko mniejszościom religijnym. Raport przytacza liczne przykłdy „dyskryminacji religijnej” członkow kościoła koptyjskiego, wraz ze stosowaniem „tortur i przemocy” w egipskich więzieniach.

Od 2000 roku kanadyjski urząd rozpatrujący wnioski o azyl Immigration and Refugee Board (IRB) odmówił udzielenia azylu połowie egipskim uchodźcom. W chwili obecnej 20 egipskim chrześcijanom grozi deportacja z Kanady i powrót do Egiptu, gdzie z całą pewnością czeka ich więzienie a nawet tortury.

Krytycy wskazują, że IRB odmawiając przyznania azylu prześladowanym chrześcijanom, stosuje specjalne przywileje dla uchodźców twierdzących, że byli prześladowani ze względu na swój homoseksualizm, mimo iż kanadyjskie prawo imigracyjne nie precyzuje orientacji seksulanej jako specjalnej kategorii.

Skip to content