Kibice SS Lazio Rzym nie chcą w swoim klubie Żyda

Eyal Golasa z Maccabi Hajfa nazywany jest nadzieją izraelskiej piłki. 19-letniego piłkarza kupił słynny rzymski klub Lazio. Przeciwko transferowi protestuje grupa fanatycznych kibiców, bo sportowiec jest Żydem.

„Chcemy drużyny czyste rasowo” – oświadczyli fani największego klubu w Europie (liczy 41 sekcji) Societa Sportiva Lazio Rzym. Dlatego zdecydowanie opowiadają się przeciwko ostatniemu transferowi. Kibice zaczęli organizować się na portalu społecznościowym Facebook. „Nie dla Żydów w naszych barwach”, „Golasa do Izraela”, czy „Nie chcemy Golasy” – to nazwy grup tematycznych, które zakładali. Władze klubu i dziennikarze zastanawiają się co będzie, gdy Izraelczyk wybiegnie na boisko.

We Włoszech Lazio jest znany z tego, że posiada grupy faszystowskich kibiców. Podczas derbów Rzymu wywiesili ogromne transparenty przeciw AS Roma: „Drużyna czarnuchów, trybuny Żydów” i „Wasza ojczyzną Auschwitz, waszymi domami piece”. A w siedzibie klubu kibica, którą zajęła policja na poczesnym miejscu stało popiersie Benito Mussoliniego.

Faszyzm wśród kibiców wzmacniali też piłkarze. Do niedawna w Lazio występował napastnik Paolo di Canio. Każdy mecz kończył wykonując faszystowski gest wyciągnięcia prawej ręki. Parę lat temu gwiazdą klubu był serbski piłkarz Siniša Mihajlović. Nigdy nie ukrywał, że jest serbskim nacjonalistą i słynął z boiskowych rasistowskich prowokacji pod adresem piłkarzy o innym kolorze skóry. Faszystowscy kibice Lazio byli też karani za transparenty i wykrzykiwanie haseł ku czci Željko Ražnatovića „Arkana”, serbskiego zbrodniarza wojennego i międzynarodowego przestępcy, zamordowanego w 2000 roku w Belgradzie w ramach mafijnych porachunków.

Rzymski klub ma problemy z kibicami o takich przekonaniach, chwali się za to innymi. Do grona znanych fanów Lazio należą m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, aktor Franco Nero, lewicowy prezydent Włoch Giorgio Napolitano (były komunista) czy przewodniczący Izby Deputowanych Gianfranco Fini (obecnie jest politykiem rządzącej partii premiera Berlusconiego, ale kiedyś był w jednej partii z wczuką Mussoliniego, Alessandrą).

mm/TVN 24

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/kibice_lazio_rzym_nie_chca_w_druzynie_zyda

Skip to content