W Kijowie będzie ulica Bandery

Aktualizacja: 2010-02-1 8:43 pm

Komisja ds. zmiany nazw Rady Miasta Kijowa planuje przemianować nazwę jednej z centralnych ulic miasta na cześć lidera ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.
Jak poinformowała przewodnicząca komisji Lidia Ponomarenko, na Bandery zmieniona zostanie jedna z dwóch ulic w centrum Kijowa noszących nazwę komunistycznych polityków – Worowskiego i Uryckiego. “Zmienić te sowieckie nazwy chcieliśmy już dawno” – cytuje słowa Ponomarenko portal tch.ua.

Zmiana nazwy ulicy ma odbyć się na mocy niedawnego dekretu prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, w którym oprócz uznania OUN-UPA za formację walczącą o niepodległość Ukrainy, nakazał obwodowym i miejskim administracjom m.in. zmianę nazw centralnie położonych ulic, placów, bulwarów, parków i skwerów, szkół i miejsc kultury w celu uczczenia wybitnych uczestników walki o niepodległość Ukrainie w XX wieku oraz wydarzeń związanych z ukraińskim ruchem wyzwoleńczym XX wieku.

W wyżej wymienionym dekrecie Wiktor Juszczenko ogłosił, że za uczestników walki o niepodległość Ukrainy należy uważać członków “Ukraińskiej Centralnej Rady, Ukraińskiej Republiki Ludowej, Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, Państwa Ukraińskiego Hetmanatu, Ukraińskiej Wojskowej Organizacji, Organizacji Obrony Narodowej “Sicz Karpacka”, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej i innych formacji wojskowych, które walczyły o niepodległość Ukrainy”.

Mieszkańcy Kijowa nie akceptują przemianowywania ulicy. Jedni obawiają się związanych z tym kłopotów, inni nie uważają Bandery za bohatera – pisze portal tch.ua.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), dokonywało od wiosny 1943 roku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej czystek etnicznych na ludności polskiej, mordując od 100 do 150 tys. osób.

tr/Kresy.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=17776 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]