Abp Chaput przypomina duchownym, że należy głosić prawdę o istnieniu szatana

Aktualizacja: 2010-01-31 9:41 pm

O zakłopotaniu przywódców religijnych, unikających mówienia o realnym istnieniu szatana i o potrzebie ewangelizacji współczesnej kultury, mówił w środę na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie arcybiskup Denver Charles Chaput. – Jeśli nie będziemy wierzyć w istnienie diabła, prędzej czy później nie będziemy wierzyć w istnienie Boga – ostrzegał hierarcha.

– Diabeł jest pierwszym autorem pychy i buntu, a także wielkim uwodzicielem człowieka. Bez niego Wcielenie i Odkupienie nie mają sensu, a krzyż jest bez znaczenia – podkreślił amerykański arcybiskup. – Szatan jest prawdziwy. Nie ma ucieczki od tej prostej prawdy – dodał hierarcha.

Arcybiskup Charles Chaput swoje przemówienie, zatytułowane „Władca tego świata i ewangelizacja kultury”, skierował do studentów oraz osób starszych, które zgromadziły się w auli Uniwersytetu Laterańskiego.

– Jesteśmy stworzeniami uczynionymi dla nieba, ale rodzimy się na tej ziemi. Kochamy piękno tego świata, jednak odczuwamy, że za tym pięknem kryje się coś jeszcze. Nasza tęsknota za tym czymś popycha nas do tego, by wyjść poza nas samych – powiedział hierarcha.

Arcybiskup Denver podkreślił, że Bóg dał nam niejako „licencję” na poznawanie, kochanie i uszlachetnianie świata poprzez pracę ludzkiego geniuszu. Kreatywność nasza jako stworzeń jest odbiciem Bożej kreatywności, Bożej chwały.

Dodał jednak, że żyjemy w czasach, w których pomimo wielkich osiągnięć, brutalność i obojętność świata jest tak wielka jak nigdy wcześniej. Stąd konieczna jest ewangelizacja, którą powinni prowadzić chrześcijanie.

– Bóg nigdy nie był aż tak nieobecny w umysłach ludzi Zachodu – mówił hierarcha. – Źyjemy w czasach, kiedy prawie każdemu postępowi naukowemu wydaje się towarzyszyć pewien wzrost okrucieństwa w rozrywce, cynizmu w polityce, ignorancji przeszłości, chciwości konsumenckiej, ludobójstwa maluczkich (np. poprzez aborcję) i w ogóle zamieszanie wokół tego, co to znaczy być ludzkim.

Arcybiskup przestrzegł przed niebezpieczeństwem twórczego geniuszu, mówiąc, że nasze ludzkie osiągnięcia mogą zachęcić nas do posiadania władzy w sferze polityki i nauki, i mogą być impulsem do popadnięcia w próżność w sztuce i w kulturze. – Geniusz rodzi próżność, a próżność rodzi cierpienie i konflikt. Korzenie tej próżności można wywodzić od szatańskiego wyrażenia „Nie będę służył!” – zaznaczył arcybiskup.

Odnosząc się do postawy wielu duchownych i przywódców religijnych, obawiających się mówienia wprost o realnym istnieniu szatana, arcybiskup Chaput powiedział: – To bardzo dziwne, że w obliczu najkrwawszego stulecia w historii, stulecia w którym dziesiątki milionów istot ludzkich zostało zabitych, zagłodzonych, zagazowanych i spalonych z nadludzką pomysłowością, nawet wielu przywódców religijnych jest zakłopotanych mówieniem o szatanie – stwierdził hierarcha

– Masowe morderstwa i znakomicie zorganizowane okrucieństwo są nie tylko bardzo dużym „problemem zdrowia psychicznego” – kontynuował. – Są to grzechy, które wołają do Nieba o sprawiedliwość, i które noszą w sobie niejako ślady inteligencji, która jest osobowa, utalentowana, kalkulująca i potężna.

Źródło: CNA, AS

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=17744 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]