Barcelona: Sąd skazał historyka i wydawcę za “usprawiedliwianie Holokaustu”

Aktualizacja: 2008-03-6 4:05 pm

Sąd Najwyższy w Barcelonie skazał znanego historyka, wydawcę i właściciela księgarni Librería Europa – Pedro Varela na karę siedmiu miesięcy pozbawienia wolności za “usprawiedliwienie Holokaustu” (justificación del genocidio). Jednocześnie sąd odrzucił oskarżenie prokuratory o “podburzanie do nienawiści i o nienawiść rasową motywowaną antysemityzmem.”

Wyrok jest o tyle interesujący, że sąd nie zastosował się do nowych przepisów obowiązujących w Hiszpanii, gdzie oficjalnie zniesiono karę za “negowanie Holokaustu”, a prokuratura powołując się na przepisy artykulu 607.2 Kodeksu karnego, sama wycofała się z tego oskarżenia.

Sąd, stosując ekwilibrystykę interpretacji, nie użył stosowanego dotychczas określenia o “negowaniu Holokaustu”, lecz zastosował nową formułę “usprawiedliwienia Holokaustu”.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1771 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]