Włoski portal Pontifex odpowiada na stanowisko bpa Pieronka

Szef Pontifex Roma Bruno Volpe wydał oświadczenie w związku z wypowiedzią bp Tadeusza Pieronka dementującą swoją rzekomą opinię na temat Szoah i Żydów, które zamieścił w niedzielę włoski portal katolicki.


– Niewątpliwie w obozach koncentracyjnych umierali w większości Żydzi, ale na liście są też Polacy, Cyganie, Włosi i katolicy. Nie wolno więc zawłaszczać tej tragedii, by uprawiać propagandę – czytamy w opublikowanym w niedzielę wywiadzie polskiego hierarchy dla włoskiego katolickiego portalu. W poniedziałek bp Pieronek częściowo się od tych słów zdystansował.

Tekst oświadczenia:

„Ze zdumieniem przyjmuję oświadczenia biskupa Tadeusza Pieronka, podyktowane najprawdopodobniej jedynie medialnym rozgłosem. Potwierdzając mój osobisty szacunek dla ekscelencji Pieronka oraz wszystkich polskich biskupów, muszę wyjaśnić, że zgodnie z zasadami wywiad udzielony o godz. 9.02 został nagrany, a sam bp Pieronek poinformował mnie, że właśnie powrócił ze Strasburga i że było tam dziesięć stopni mrozu, o czym bym nie wiedział, gdybym z nim nie rozmawiał. Powiedziałem mu, że szukałem go od kilku dni, by uzyskać wywiad na temat wypowiedzi pana Pacifici.

Co do sformułowania „wymysł”, użytego przez bpa Pieronka, odnosiło się ono, może z powodu niedoskonałej znajomości języka włoskiego, do etymologii tego terminu, a w drugiej kolejności do faktu, że w Holokauście zginęli nie tylko Żydzi, ale również obywatele innych narodowości i wyznania. Z całą uczciwością, co mu przyznaję, bp Pieronek nigdy nie negował historycznego istnienia Szoah. Przyjmuję do wiadomości, że nie chce on rozmawiać z Pontifexem, co nie umniejsza szacunku, jakim darzy go Pontifex i zawsze będzie mógł, kiedy zechce, wysłać do nas sprostowanie bądź replikę w postaci wywiadu, który chętnie opublikujemy”.

Dyrektor Bruno Volpe


MaRo/KAI/Wiara.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/wloski_portal_pontifex_odpowiada_na_stanowisko_bpa_pieronka

Skip to content