Realizacja planów tow. Balcerowicza, postkomunistów i liberałów: 32 proc. Polaków żyje w niedostatku, 17 proc. w biedzie

Aktualizacja: 2010-01-19 11:46 pm

Ok. 20 proc. Polaków w 2008 r. nie mogło sobie pozwolić na to, by wystarczająco ogrzać mieszkanie. A 21 proc., by przynajmniej raz na dwa dni zjeść mięso lub rybę, bądź ich pełnowartościowy zamiennik. 20 lat po zmianie systemu i prawie 6 lat po wstąpieniu do UE prawie połowa Polaków żyje w biedzie, lub niedostatku – wynika z raportu Eurostatu


Od materialnego niedostatku ośrodek Unii Europejskiej, który przeprowadził badania, odróżnia biedę. Eurostat precyzuje, że zagraża ona osobom osiągającym przychody poniżej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju.

W Polsce liczba takich osób spadła z 19 proc. do 17 proc. Jest to też średni wskaźnik w całej UE. Badania pokazują też, że biedą najbardziej zagrożone są dzieci z rodzin wielodzietnych.

Najmniej biedy jest w Czechach (9 proc.), Holandii i na Słowacji (11 proc.). Najwyższe wskaźniki zanotowały natomiast Łotwa (26 proc.), Rumunia (23 proc.), Bułgaria (21 proc.). Europejski Ośrodek Badawczy zaznacza, że w każdym kraju poziom, od którego uznaję się biedę, jest inny.

Eurostat opublikował wynik badań z okazji inauguracji Europejskiego Roku Walki z Biedą i Wykluczeniem Społecznym. Patronują mu Komisja Europejska i przewodnicząca w UE Hiszpania.

mm/IAR/Europa.eu/Eurostat

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « 32 proc. Polaków żyje w niedostatku, 17 proc. w biedzie»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=17493 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]