Wychowywanie dzieci obniża ciśnienie

ak informuje czasopismo „Annals of Behavioral Medicine” (roczniki medycyny behawioralnej), badania naukowe dowodzą, że osoby wychowujące dzieci mają niższe ciśnienie krwi niż osoby, które rodzicami nie są.

Według dr Julianne Holt-Lunstad, psycholog z Uniwersytetu Brighama Younga (Utah, USA), stres, który towarzyszy opiece nad dziećmi jest szybko wyrównywany dzięki temu, że rodzice widzą w trosce o pociechy sens życia, a to z kolei przekłada się na lepszy stan zdrowia.

W badaniach brało udział 198 osób w wielu od 20 do 68 lat, żyjące w związkach małżeńskich. Wśród testowanych osób 70 proc.było rodzicami. Uczestnicy nosili przez całą dobę mierniki nadgarstkowe, które monitorowały ciśnienie tętnicze badanych.

Po uwzględnieniu „zwykłych” czynników, które wpływają na ciśnienie krwi – wiek, waga, płeć, aktywność fizyczna, palenie papierosów, stres – Holt-Lunstad skoncentrowała się na samym wpływie rodzicielstwa.

Po porównaniu wyników okazało się, że osoby posiadające dzieci miały niższe skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Największe różnice zaobserwowano u kobiet. W przypadku matek ciśnienie skurczowe było niższe nawet o 12 mmHg, a rozkurczowe o 7 mmHg.

„Nie oznacza to wcale, że im więcej dzieci, tym lepsze ciśnienie. Wyniki te związane są jedynie z faktem posiadania dzieci, a nie ich liczbą” – mówi badaczka.

[Za: PAP, Onet – 16.01.2010 r.]

Za: HLA - Polska | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1258

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content