Światowa Organizacja Zdrowia: “Cesarki” są niebezpieczne

Aktualizacja: 2010-01-19 10:08 am

Na całym świecie coraz popularniejsze są porody za pomocą cesarskiego cięcia. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje jednak, że “cesarki” należy  przeprowadzać tylko, jeżeli naturalny poród poważnie zagraża matce lub dziecku.

Cesarkie cięcia zwiększają prawdopodobieństwo śmierci w wyniku porodu lub komplikacji poporodowych. U zdrowych osób poród naturalny jest bezpieczniejszy – takie są wyniki najnowszej analizy wykonanej na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Opublikowało je w zeszłym tygodniu angielskie czasopismo „The Lancet”.

Prof. Pisake Lumbiganon z Akademii medycznej z Khon Kaen w Tajlandii, wraz z zespołem lekarzy, przeanalizowali ponad 108 tysięcy porodów, jakie miały miejsce w 122 miejscach w dziewięciu azjatyckich krajach w latach 2007-2008. Wskaźnik cesarskich cięć wynosił 27,3 proc.

Badacze stwierdzili, że ryzyko pojawienia się komplikacji poporodowych – takich, jak konieczność wyjątkowej reanimacji, transfuzji krwi, usunięcia macicy, podwiązania arterii biodrowej, a nawet śmierć – jest większe przy porodach przez cięcie cesarskie. Jeżeli jest wskazanie medyczne do zabiegu cesarskiego cięcia, ryzyko to jest ceną za uniknięcie za pomocą “cesarki” innego rodzaju zagrożenia dla zdrowia lub życia. Jeżeli jednak nie ma wskazań medycznych, dochodzi do niepotrzebnego narażania pacjentki i jej dziecka.

Dodatkowo badacze wyliczyli, że ryzyko pojawienia się co najmniej jednej z tych komplikacji podczas lub w wyniku zabiegu cesarskiego cięcia należy pomnożyć przez 2,7 dla “cesarek” na żądanie i przez 10,6 dla cesarek ze wskazaniem medycznym.

Wnioski tajlandzkiej ekipy potwierdzają wcześniejsze badania przeprowadzone przez WHO w Ameryce Łacińskiej. Autorzy obu badań zalecają unikanie niepotrzebnych cesarek. – Zabieg cesarskiego cięcia powinien być praktykowany tylko na polecenie lekarza, dla korzyści matki i dziecka – podsumowują w raporcie.

MaRo/Lepoint.fr

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « WHO: "Cesarki" sÄ… niebezpieczne»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=17471 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]