Aktualizacja strony została wstrzymana

Litwa żąda wydania zbrodniarza wojennego, b. szefa Yad Vashem

Prokuratura litewska prowadzi formalne śledztwo przeciwko byłemu dyrektorowi Yad Vashem, Yitzhakowi Arad, zarzucając mu udział w mordowaniu Litwinów podczas II Wojny Światowej.

Władze litewskie zamierzały przesłuchać Arada, historyka i przez 21 lat (1972-1993) szefa izraelskiego Muzeum Holokaustu, jednak Izrael odmówił podporządkowaniu się tej procedurze prawnej. Zamiast tego, 27 lutego br. obecny szef Yad Vashem, Avner Shalev „wystosował pisemny protest i dostarczył go Ministrowi Spraw Zagranicznych, Petrasowi VaitiekÅ«nasowi.” Shalev pisze, że „Jakakolwiek próba porównywania tej działalności [Arada podczas II WŚ] z działalnością nielegalną, a tym samym określanie jej jako kryminalna, jest niebezpiecznym wypaczeniem wydarzeń, które miały miejsce podczas II WŚ na Litwie.”

Strona izraelska zarzuca natomiast Litwie, że wykorzystuje sprawę Arada do zafalszowywania historii, niechętnie przyznając się do nazistowskiej kolaboracji części litewskich formacji zbrojnych.

Yitzhak Arad, określany w encyklopediach jako „partyzant ery nazistowskiej, działacz żydowskiego ruchu obrony”, w rezultacie był dobrowolnym członkiem NKWD i – jak wskazują materiały historyczne – mordował cywilnych mieszkańców na terenach współczesnej Litwy. Po wojnie, w 1945 zbiegł do Palestyny i rozpoczął karierę w izraelskim wojsku IDF, gdzie doszedł do stopnia generała.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content