SB dbała o agentów, którzy awansowali na posłów

W grudniu 2009 roku ukazała się wydana przez IPN książka „Służba Bezpieczeństwa wobec przemian politycznych w latach 1988-1990. Region Łódzki”. Książka oparta jest na materiałach źródłowych. Zawiera bardzo dużo dotąd nieznanych i nigdzie nie publikowanych dokumentów wytworzonych przez SB w okresie tych dwóch lat. Możemy się z nich dowiedzieć choćby tego, że PRL-owska bezpieka, jeszcze w 1990 roku miała polecenie przygotowywania list osób przeznaczonych do internowania.

Książka zawiera ponadto dość pokaźny wykaz agentów Służby Bezpieczeństwa. Podane są zarówno ich kryptonimy jak i prawdziwe nazwiska.

Na uwagę zasługuje przypadek agenta TW „Wolskiego”, za którym – według autora opracowania – kryje się były poseł  Stanisław Jasiński (w ostatnich wyborach startował do sejmu z list PiS-u). TW „Wolski” do końca istnienia PRL-u był aktywnym i wartościowym źródłem informacji dla piotrkowskiej bezpieki. W 1989 roku został on posłem sejmu kontraktowego. SB nie omieszkała tego faktu nie zauważyć (potem Jasiński zasiadał – o ironio! – w wojewódzkiej komisji przeprowadzającej weryfikację funkcjonariuszy SB!!!). Na spotkanie z agentem, już po jego wyborze na posła, które odbyło się w lipcu 1989 roku, oprócz oficera prowadzącego, kpt. Henryka Kaczmarka, udał się także zastępca szefa ds. SB Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, płk Alojzy Perliceusz. Nie obyło się oczywiście bez gratulacji oraz przekazania dalszych zadań do realizacji, w tym m.in. podejmowania działań, które doprowadzić by miały do wyboru generała Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta.

Warto sięgnąć po tę książkę. Zanim jednak Państwo to zrobią zachęcam do zapoznania się z materiałem dotyczącym TW „Wolskiego” zaraz po wyborze go na posła w 1989 roku. Kolejny donos oraz gratulacje SB niedługo po wyborze. Źeby powiększyć załączone fotografie należy na nie kliknąć.

ipn_dokument_01

ipn_dokument_02

ipn_dokument_03

PSz

„Służba Bezpieczeństwa wobec przemian politycznych w latach 1988-1990”³ – wstęp, wybór i opracowanie Sebastian Pilarski, IPN Warszawa – Łódź 2009

Za: ProKapitalizm | http://www.prokapitalizm.pl/sb-dbala-o-agentow-ktorzy-awansowali-na-poslow.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content