Aktualizacja strony została wstrzymana

Raport naukowców amerykańskich: Aborcja i antykoncepcja głównymi przyczynami raka piersi

Dr Louise A. Brinton, pracownik naukowy amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka (National Cancer Institute – NCI) publicznie ogłosiła, że zmieniła poglądy w sprawie wpływu aborcji na zachorowalność na raka piersi.

W 2003 r. dr Brinton była głównym organizatorem warsztatów szkoleniowych NCI w dziedzinie ginekologii onkologicznej, podczas których tłumaczyła uczestnikom, że jest „doskonale udowodnione”, iż „dokonanie aborcji nie ma żadnego związku ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi’.

Po zapoznaniu się z wynikami najnowszych badań zrewidowała swoje poglądy i teraz podkreśla, że aborcja oraz stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi.

Materiałem, który ostatecznie przekonał dr Brinton do zmiany stanowiska były wyniki badań prowadzonych przez Fred Hutchinson Cancer Research, renomowany ośrodek naukowy z Seattle w stanie Washington. Jessica Dolle ze współpracownikami potwierdziła związek między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a wystąpieniem przerzutowego potrójnie negatywnego raka piersi (TNBC).

TNBC jest nowotworem bardzo agresywnym, o wysokich wskaźnikach przerzutów i gorszej przeżywalności w porównaniu z innymi odmianami raka piersi. Zachorowalność na TNBC jest większa u kobiet młodszych.

Po ogłoszeniu wyników badań z Seattle, w Narodowym Instytucie Raka podjęto decyzję o przeprowadzeniu własnych badań. Do udziału zaproszono kobiety z doświadczeniem aborcji. Rezultaty zaskoczyły naukowców.

Okazało się, że przerwanie ciąży zwiększa o 40 proc. ryzyko zachorowania na nowotwór. Natomiast stosowanie antykoncepcji hormonalnej przez kobiety poniżej 18 roku życia zwiększa ryzyko zachorowania na przerzutowego potrójnie negatywnego raka piersi aż o 270 proc. U kobiet, które obecnie stosują antykoncepcję ryzyko wzrasta o 320 proc.

Oznacza to, że kobiety, które zaczynają stosować antykoncepcję hormonalną przed ukończeniem 18 roku życia są trzykrotnie bardziej narażone na zachorowanie na TNBC, a kobiety aktualnie stosujące – czterokrotnie bardziej.

Wyniki badań z Fred Hutchinson Cancer Research opublikowano w czasopiśmiennictwie naukowym. Ale pacjentek dalej nikt nie ostrzega przed ryzykiem.

[Za: LifeSiteNews – 07.01.2010 r.]

Materiał źródłowy:
Jessica M. Dolle, Janet R. Daling, Emily White i in., „Risk Factors for Triple-Negative Breast Cancer in Women Under the Age of 45 Years”, w: „Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention”, 2009;18(4), s. 1157-1166.

Informacje na temat występowania raka piersi po aborcji:
Coalition on Abortion/Breast Cancer – http://www.abortionbreastcancer.com

Za: HLA-Polska | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1247 | HLI News : Aborcja, antykoncepcja i rak piersi

Skip to content