Patent firmy Canon na zespalanie z cyfrowym zdjęciem, zdjęcia tęczówki oka fotografa

Japoński koncern Canon, specjalizujący się w produkcji sprzętu fotograficznego i elektroniki komputerowej, złożył aplikację patentową na rewolucyjną metodę niewidzialnego umieszczania w komputerowym pliku tworzącym cyfrowe zdjęcie, specjalnego „podpisu” będącego cyfrowym zdjęciem tęczówki oka osoby robiącej zdjęcie.

Aplikacja patentowa numer 2008/0025574, opisuje metodę umieszczania „biologicznej informacji osoby robiącej zdjęcie”, czyli zdjęcia tęczówki oka fotografa i zespolenie tej informacji z samym zdjęciem (invisible digital watermarks, np. w formie tzw. steganografii), w taki sposób, że późniejsze próby manipulacji plikiem cyfrowym ujawnia tę manipulację.

Metoda umożliwia podniesienie progu praw autorskich fotografa, a w przyszłości może stanowić zabezpiecznie przed użyciem kosztownego sprzętu fotograficznego przez osoby niepowołane. Użycie prywatnych i unikalnych biometrycznych informacji o posiadaczu aparatu fotograficznego, otwiera jednak drogę dla zupełnie nowych niebezpieczeństw wykorzystania ich przez zarówno prywatne osoby kierujące się niecnymi intencjami, jak i przez instytucje publiczne i państwowe dążące w dobie „walki z terroryzmem” do totalnej kontroli nad społeczeństwami.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content