Patent firmy Canon na zespalanie z cyfrowym zdjęciem, zdjęcia tęczówki oka fotografa

Aktualizacja: 2008-02-15 3:08 pm

Japoński koncern Canon, specjalizujący się w produkcji sprzętu fotograficznego i elektroniki komputerowej, złożył aplikację patentową na rewolucyjną metodę niewidzialnego umieszczania w komputerowym pliku tworzącym cyfrowe zdjęcie, specjalnego “podpisu” będącego cyfrowym zdjęciem tęczówki oka osoby robiącej zdjęcie.

Aplikacja patentowa numer 2008/0025574, opisuje metodę umieszczania “biologicznej informacji osoby robiącej zdjęcie”, czyli zdjęcia tęczówki oka fotografa i zespolenie tej informacji z samym zdjęciem (invisible digital watermarks, np. w formie tzw. steganografii), w taki sposób, że późniejsze próby manipulacji plikiem cyfrowym ujawnia tę manipulację.

Metoda umożliwia podniesienie progu praw autorskich fotografa, a w przyszłości może stanowić zabezpiecznie przed użyciem kosztownego sprzętu fotograficznego przez osoby niepowołane. Użycie prywatnych i unikalnych biometrycznych informacji o posiadaczu aparatu fotograficznego, otwiera jednak drogę dla zupełnie nowych niebezpieczeństw wykorzystania ich przez zarówno prywatne osoby kierujące się niecnymi intencjami, jak i przez instytucje publiczne i państwowe dążące w dobie “walki z terroryzmem” do totalnej kontroli nad społeczeństwami.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1705 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]