Białoruski tygodnik porównuje Kartę Polaka do dowodu dla volksdeutscha

Aktualizacja: 2009-12-28 2:21 pm

Białoruski państwowy tygodnik “Siem Dniej” pisze, że Karta Polaka opiera się na zasadach budzących “więcej pytań niż odpowiedzi”, a jej posiadanie oznacza “podwójną lojalność”. Dodaje: “Hitlerowcy również wprowadzali specjalne dowody dla swoich volksdeutschów”.

Tygodnik ocenia, że w dyskusjach na temat karty należy odrzucić argumenty mówiące o trosce o polską mniejszość w sąsiednich krajach, a dokument jest “kolejnym przejawem urojonych bólów” Polski, w tym jej władz, związanych z “utraconymi na wschodzie terytoriami”.

“Procedura wyrobienia karty mało różni się od otrzymania paszportu obywatela, a oba te dokumenty są bardzo podobne” – ocenia “Siem Dniej”. Podkreśla, że karta istnieje “tylko w państwach wcześniej wchodzących w skład Związku Radzieckiego”. Odnosząc się do procedury przyznawania dokumentu, pisze: “Jakiś urzędnik w ambasadzie będzie decydował, w ilu procentach jesteście Polakami, pierwszej czy drugiej kategorii, do jakiej polskiej organizacji czy stowarzyszenia należycie. Czy może być coś bardziej upokarzającego dla człowieka?”

” stały się idee fixe polskiej polityki. (…) Polscy politycy i działacze społeczni (…) aktywnie rozwijają własny model imperializmu. Rzeczpospolita od morza do morza – od Bałtyckiego do Czarnego – oto model wielkiego polskiego imperium. A dla jego urzeczywistnienia przydadzą się i , którzy podlegają odpowiedniej rejestracji i kontroli” – pisze “Siem Dniej.

W nazistowskich Niemczech ekspansję zewnętrzną początkowo usprawiedliwiano właśnie troską o mniejszość niemiecką w sąsiednich krajach. (…) Świat dobrze pamięta, czym się to zakończyło” – stwierdza tygodnik. Konkluduje: “władze polskie ryzykują wprowadzeniem znaczącego nieładu w stosunkach z sąsiednimi krajami i własną diasporą za granicą”.

Napisał(a) za:rp.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16962 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]