Żydowscy ortodoksi: Boże Narodzenie w Jerozolimie godzi w naszą wiarę i tradycję

Lobby na rzecz Wartości Żydowskich, wspierane rzekomo przez jerozolimskich rabinów, namawia mieszkańców miasta do bojkotu sklepów, które „sprzedają lub wystawiają głupie symbole chrześcijaństwa”. Straszą ich odebraniem certyfikatów koszerności.

Źaden Święty Mikołaj tu nogi nie postawi.

Źaden Święty Mikołaj tu nogi nie postawi.

– Lud Izraela przez wieki robił wszystko, by zachować wartości Tory i żydowską tożsamość. (…) Nie powinniście wspierać tych sklepów i zakładów usługowych, które sprzedają lub wystawiają głupie symbole chrześcijaństwa – piszą w swoich ulotkach skrajni działacze żydowscy.

Lobby zamierza ułożyć czarną listę sklepów, hoteli i barów, których właściciele ośmielili się umieścić w witrynach choinki, bombki czy Świętych Mikołajów. Te lokale mają później stracić specjalne certyfikaty koszerności. W realiach izraelskich może to oznaczać bankructwo.

W Jerozolimie coraz częstsze są przypadki prześladowania chrześcijan przez ortodoksyjnych żydów. Niedawno „Jerusalem Post” wskazywał, że tradycjonaliści nierzadko atakują księży, zakonnice i zwykłych pielgrzymów na jerozolimskim Starym Mieście.

Jednak większość Izraelczyków, także część ortodoksyjnych wyznawców judaizmu, patrzy na to ze zdumieniem. Jak pisze dziennik „Haarec”, bojkot sklepów w Izraelu nie tylko fatalnie się kojarzy z bojkotem sklepów żydowskich w III Rzeszy, ale też jest nierozsądny z punktu widzenia ekonomicznego. Może bowiem zrazić do żydowskiej części Jerozolimy tysiące chrześcijańskich turystów, którzy przyjechali do Ziemi Świętej na Boże Narodzenie.

Negatywny wizerunek metropolii stara się łagodzić rabin Jakow Mosze Poupko. – Zapewniam, że większość Żydów, nawet religijnych, nie popiera podobnych pomysłów. Izrael jest jedynym państwem na Bliskim Wschodzie, w którym chrześcijanie mogą swobodnie kultywować swoją wiarę. W krajach arabskich chrześcijanie są naprawdę dyskryminowani – mówi „Rzeczpospolitej”.

sks/Rzeczpospolita

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/zydowskim_tradycjonalistom_z_jerozolimy_nie_podobaja_sie_bombki

Skip to content